DENIOS Sp z.o.o
ul. Słoneczna 26
05-816 Michałowice

Tel.: 22 279 40 00
Fax: 22 279 40 01
E-Mail: info@denios.pl
Internet: www.denios.pl

Twój ekspert w dziedzinie bezpiecznego obchodzenia się z bateriami litowymi

Bezpieczne przechowywanie baterii litowych

Właściwe przechowywanie baterii litowych zapewnia bezpieczeństwo eksploatacji i ochronę przed wypadkami. Nasze pomieszczenia do testowania i magazynowania baterii litowych i szafy bezpieczeństwa oferują obustronną ochronę przeciwpożarową, a także technologię wykrywania i gaszenia pożaru.

Odkryj rozwiązania w zakresie przechowywania

Prawidłowe ładowanie baterii litowych

Ładowanie baterii litowych zwiększa ryzyko ucieczki termicznej (Thermal runaway). Nasze szafy i pomieszczenia do ładowania są wyposażone w inteligentne czujniki, które umożliwiają monitorowane ładowanie, a w razie potrzeby uruchamiają alarmy i aktywują systemy przeciwpożarowe.

Odkryj rozwiązania w zakresie ładowania

Prawidłowe postępowanie z uszkodzonymi bateriami litowymi

Uszkodzone baterie litowe mogą stanowić duże zagrożenie. Należy je natychmiast oddzielić i bezpiecznie przechowywać do czasu właściwej utylizacji. Nasze wysokiej jakości pojemniki zapewniają ochronę w przypadku ucieczki termicznej.

Rozwiązania dla uszkodzonych baterii

Transportowanie baterii litowych zgodnie z prawem

Podczas transportu baterie litowe podlegają przepisom dotyczącym towarów niebezpiecznych. W zależności od stanu baterii, w odniesieniu do opakowania obowiązują wysokie wymagania. Oferujemy zatwierdzone pojemniki transportowe dla baterii nieuszkodzonych, uszkodzonych, wadliwych lub krytycznie wadliwych.

Odkryj rozwiązania transportowe

Profesjonalne testowanie baterii litowych

Zanim nowo opracowane baterie litowe lub zasilane nimi produkty zostaną wprowadzone na rynek, muszą zostać gruntownie przetestowane przez producenta. Opracowujemy profesjonalne pomieszczenia do testowania baterii litowych zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.

Odkryj pomieszczenia testowe
Skorzystaj z naszego know-how

Ekspertyzy i doradztwo w zakresie baterii litowo-jonowych

Tylko dzięki przekazywaniu naszej wiedzy możemy sprawić, że praca z bateriami litowo-jonowymi będzie jeszcze bezpieczniejsza.

Bezpieczne przechowywanie baterii litowo-jonowych

Bezpieczne przechowywanie baterii litowo-jonowych

Niezależnie od tego, czy przechowujesz małe ilości baterii litowo-jonowych o mniejszej mocy, czy też baterie litowo-jonowe o większej mocy w większych ilościach - musisz mieć pewność, że ochrona ubezpieczeniowa jest zagwarantowana, a pracownicy i środowisko są chronieni. Należy również zadbać o to, aby przechowywane baterie litowe nie uległy uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego składowania. Nasze systemy posiadają konstrukcyjną ochronę przeciwpożarową z obu stron, a także dodatkowe wyposażenie do ochrony przeciwpożarowej zakładu, co pozwala na bezpieczne i zgodne z przepisami przechowywanie baterii litowo-jonowych w każdym zastosowaniu.

Pomieszczenia do przechowywania baterii litowo-jonowych

Dzięki systemowi przechowywania baterii litowo-jonowych WFP Li-Ion walk-in z ochroną przeciwpożarową opracowaliśmy wygodny system pomieszczeń, który jest przeznaczony do ręcznego przechowywania baterii o mniejszych rozmiarach lub urządzeń elektrycznych, jako laboratorium analityczne lub jako tymczasowe miejsce przechowywania na czas wysyłki lub uszkodzonych baterii litowo-jonowych. Oferuje niemal nieograniczone możliwości wykorzystania przestrzeni i przechowywania, opcjonalnie z drzwiami 1- lub 2-skrzydłowymi, a także z regulacją kolejności zamykania. Dzięki 90-minutowej ochronie przeciwpożarowej po obu stronach i atestowi przeciwpożarowemu można zintegrować WFP Li-Ion bezpośrednio z infrastrukturą bez konieczności zachowania bezpiecznych odległości - wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dotyczy to również magazynu przeciwpożarowego RFP LI-Ion, który jest pierwszym wyborem w przypadku konieczności przechowywania większych ilości lub rozmiarów akumulatorów litowych. Dzięki zintegrowanej wytrzymałej półce z regulowanymi poziomami składowania, przestrzeń wewnętrzna może być optymalnie wykorzystana, a akumulatory litowo-jonowe mogą być przechowywane pojedynczo, w pojemnikach, na paletach lub specjalnych regałach nośnych. Półki wyposażone w wyjmowane kraty cynkowane ogniowo. Dwuskrzydłowe drzwi zapewniają wygodny dostęp i ułatwiają załadunek i rozładunek magazynu. RFP 115 Li-Ion to nasz kompaktowy wariant do bezpiecznego i oszczędzającego miejsce przechowywania akumulatorów litowych w pobliżu produkcji. Magazyn RFP SD Li-Ion ma duże przesuwane drzwi, co zapewnia maksymalną pojemność. Dla wszystkich systemów pomieszczeń DENIOS oferuje bogaty program wyposażenia, dostosowany do Państwa oceny ryzyka, jak np. najnowocześniejszą technikę wykrywania i gaszenia pożarów dla jeszcze większego bezpieczeństwa.

Szafy do przechowywania baterii litowo-jonowych

Do pasywnego przechowywania małych ilości baterii litowych o małej i średniej mocy opracowaliśmy szafy bezpieczeństwa SafeStore. Zapewniają one 90-minutową ochronę przeciwpożarową od wewnątrz i od zewnątrz. Model SafeStore-Pro jest również wyposażony w zintegrowany 3-stopniowy system ostrzegania i tłumienia ognia. Wykrywa on natychmiast pożar w szafie i automatycznie uruchamia alarm. Korzystając z dostępnego opcjonalnie modułu zdalnej sygnalizacji, można również wysłać alarm za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej do maksymalnie 5 dowolnie zaprogramowanych odbiorców. Dzięki temu można szybko wdrożyć środki zaradcze i ewakuować pracowników. Szafy litowo-jonowe są standardowo wyposażone w podstawę transportową. Umożliwia to szybki transport do bezpiecznego miejsca na zewnątrz budynku i pomaga zapobiec dalszym szkodom w budynkach i wśród ludzi.

Prawidłowe ładowanie baterii litowo-jonowych

Podczas ładowania baterii litowo-jonowych należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko przegrzania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy uszkodzone akumulatory są narażone na działanie napięcia ładowania lub nie są ładowane prawidłowo. Dlatego należy zawsze monitorować ładowanie, również ze względu na ochronę ubezpieczeniową. W chronionych przed ogniem szafach ładujących SmartStore i magazynach ładujących WFP Li-Ion zadanie to przejmuje zintegrowany system monitorowania stanu z wysokiej jakości czujnikami i technologią sterowania. W sytuacji awaryjnej uruchamiany jest alarm, który jest przekazywany do systemu zarządzania budynkiem i uruchamiane są systemy gaszenia lub tłumienia pożaru.

Szafy do ładowania baterii litowo-jonowych

Szafy do ładowania baterii litowo-jonowych z serii SmartStore to bezpieczne i idealne rozwiązanie do ładowania akumulatorów. Wszystkie modele szafek są wyposażone w zintegrowane gniazda z uziemieniem do podłączania ładowarek. W zależności od modelu, szafy ładujące SmartStore są wyposażone w techniczną wentylację, która zapobiega gromadzeniu się ciepła wewnątrz szafy. W ofercie znajdują się szafki do ładowania baterii litowo-jonowych o różnych, sprawdzonych wymiarach: od większych wersji z nawet 60 gniazdami, przez warianty kompaktowe, aż po oszczędzające miejsce szafki. Dostępne są również modele z systemem do oddzielnego ładowania akumulatorów litowo-jonowych, zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych. Tym, co wyróżnia wszystkie szafy do ładowania akumulatorów litowo-jonowych, jest 90-minutowa ochrona przeciwpożarowa z zewnątrz i wewnątrz. W zależności od modelu, zintegrowany 3-stopniowy system ostrzegania/gaszenia pożaru zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo podczas ładowania akumulatorów litowo-jonowych. Inteligentny system czujników dymu i temperatury uruchamia alarm w przypadku pojawienia się dymu, który jest przekazywany do systemu zarządzania budynkiem za pośrednictwem styku bezpotencjałowego. Za pomocą dostępnego opcjonalnie modułu zdalnej sygnalizacji można dodatkowo wysłać alarm przez sieć telefonii komórkowej do maksymalnie 5 dowolnie zaprogramowanych odbiorników. W modelach ze zintegrowanym systemem gaszenia pożaru w aerozolu jest on automatycznie uruchamiany po przekroczeniu krytycznej temperatury wewnętrznej, co zapewnia cenny czas na podjęcie działań ratunkowych i ewakuacyjnych.

Pomieszczenia do ładowania baterii litowo-jonowych typu WALK-IN

System magazynów przeciwpożarowych WFP Li-Ion walk-in z certyfikowaną obustronną ochroną przeciwpożarową do 90 minut oferuje nieograniczone możliwości wykorzystania przestrzeni dzięki bogatemu programowi wyposażenia DENIOS. Jeżeli ma być ładowana większa liczba akumulatorów litowo-jonowych, jednoczesne ładowanie nie może prowadzić do przeciążenia sieci zasilającej. W tym miejscu do gry wchodzi inteligentne zarządzanie ładowaniem: WFP LI-ION można wyposażyć w najnowocześniejszą technologię sterowania, która w razie potrzeby inicjuje inteligentny rozdział strumieni energii w oparciu o dostępne moce. Technologia czujników umożliwia również ciągłe rejestrowanie szerokiego zakresu parametrów, takich jak kontrola temperatury. Opcjonalna wentylacja techniczna zapobiega gromadzeniu się ciepła, które może wystąpić podczas ładowania akumulatorów litowych. W sytuacjach awaryjnych alarmy mogą być uruchamiane automatycznie, a systemy blokujące i gaśnicze aktywowane. W przypadku zainstalowania półek zalecamy stosowanie technologii gaszenia aerozolem, ponieważ umożliwia ona optymalne rozprowadzenie środka gaśniczego na poziomach składowania.

Prawidłowe postępowanie z uszkodzonymi bateriami litowo-jonowymi

W codziennym użytkowaniu akumulatory litowo-jonowe mogą ulec uszkodzeniu w wyniku wielu różnych zdarzeń i czynników zewnętrznych. Na przykład w wyniku uszkodzenia mechanicznego, niewłaściwego przechowywania lub wadliwego ładowania. Problem: uszkodzone baterie litowe wiążą się z bardzo wysokim ryzykiem. W szczególności w przypadku takich akumulatorów litowo-jonowych istnieje wysokie ryzyko ucieczki termicznej (Thermal runaway), czyli niemożliwej do zatrzymania reakcji łańcuchowej prowadzącej do pożaru lub rozerwania. Aby chronić pracowników, zakłady produkcyjne i środowisko w przypadku wystąpienia reakcji, należy natychmiast oddzielić uszkodzone akumulatory litowo-jonowe i przechowywać je w bezpiecznym miejscu do czasu, gdy będzie można je odpowiednio zutylizować. W tym przypadku asortyment DENIOS oferuje następujące rozwiązania:

Pojemniki na uszkodzone baterie litowo-jonowe

DENIOS oferuje profesjonalne pojemniki do składowania i transportu, które mogą być optymalnie wykorzystane jako pojemniki na uszkodzone akumulatory litowo-jonowe. Pojemniki specjalne są wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, stali lub stali nierdzewnej i są dostępne w różnych rozmiarach. Na życzenie dostępne są również wymiary specjalne. W zależności od modelu, jako materiał wypełniający stosuje się różne środki ochrony przeciwpożarowej. Na przykład PyroBubbles®, środek gaśniczy do stałych i ciekłych substancji palnych, który został pozytywnie przetestowany przez MPA Drezno zgodnie z normą DIN EN 3-7, w postaci luźnego granulatu lub praktycznej poduszki PE. W zależności od oceny ryzyka, wydajności i stanu przechowywanych akumulatorów litowo-jonowych, nasze pojemniki zapewniają standardy bezpieczeństwa dostosowane do danego zastosowania, a także bezpieczną ochronę przed reakcjami egzotermicznymi aż do 100% kontroli ewentualnego rozruchu termicznego. Praktyczne: Wiele pudełek nadaje się również do późniejszego transportu i posiada odpowiednie atesty transportowe dla uszkodzonych lub krytycznie wadliwych baterii litowych.

Transportowanie baterii litowo-jonowych zgodnie z prawem

Baterie litowe są przypisane do numerów UN 3090/3091 (baterie litowo-metalowe) i UN 3480/3481 (baterie litowo-jonowe) jako towary niebezpieczne klasy 9. Oznacza to, że podczas transportu baterie litowe podlegają przepisom dotyczącym towarów niebezpiecznych i muszą być spełnione specjalne wymagania dotyczące opakowań transportowych. Ogólnie rzecz biorąc, podczas transportu drogowego, kolejowego, morskiego lub powietrznego akumulatorów litowo-jonowych należy stosować opakowania transportowe z atestem UN. W zależności od stanu baterii litowych pojemnik transportowy musi posiadać odpowiednie zatwierdzenie i spełniać określone instrukcje dotyczące pakowania zgodnie z ADR. DENIOS zapewnia Państwu odpowiednie rozwiązania transportowe:

Pojemniki transportowe do akumulatorów litowo-jonowych

Zarówno baterie nieuszkodzone, uszkodzone, wadliwe, krytycznie wadliwe, jak i baterie litowe przeznaczone do recyklingu: Asortyment DENIOS oferuje odpowiednie i sprawdzone rozwiązanie transportowe dla każdych wymagań. Nasze wysokiej jakości pojemniki transportowe do akumulatorów litowo-jonowych są wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, stali lub stali nierdzewnej i są dostępne w różnych rozmiarach, a na życzenie także w wymiarach specjalnych. Bezpieczny i zgodny z prawem transport baterii litowych jest zapewniony w połączeniu z odpowiednim materiałem wypełniającym. W zależności od modelu, jako materiał wypełniający stosuje się różne środki ochrony przeciwpożarowej. Na przykład PyroBubbles®, środek gaśniczy do stałych i ciekłych substancji łatwopalnych, który został pozytywnie przetestowany przez MPA Drezno zgodnie z normą DIN EN 3-7. Granulat szkła ekspandowanego jest umieszczany w pojemniku transportowym lub wkładany w postaci praktycznych poduszek wypełniających z PE. W innych modelach zastosowano wyściełanie z ognioodpornego materiału pochłaniającego, wykonanego z teksturowanych włókien szklanych, w którym bezpiecznie umieszczono akumulatory litowo-jonowe.

Profesjonalne testowanie baterii litowo-jonowych

Zanim nowo opracowane baterie litowe lub zasilane nimi produkty zostaną wprowadzone na rynek, muszą zostać gruntownie przetestowane. Planowanie bezpiecznego środowiska testowego musi uwzględniać wiele aspektów specyficznych dla klienta. DENIOS projektuje pomieszczenia do badań litu prawie wyłącznie według Państwa indywidualnego projektu. Korzystasz z ekonomicznej produkcji seryjnej, indywidualnego projektu i wiedzy specjalistycznej eksperta w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.

  1. Pomieszczenia do testowania akumulatorów litowo-jonowych

Pomieszczenia do testowania akumulatorów litowo-jonowych

DENIOS stawi sobie za cel budowanie pomieszczeń idealnie odpowiadających Państwa wymaganiom i zapewniających maksymalne bezpieczeństwo. Wszystko zaczyna się od osobistej konsultacji i analizy indywidualnych potrzeb klienta. Następnie nasi inżynierowie wspólnie z klientem opracowują optymalną koncepcję w oparciu o różne aspekty, takie jak wymagania przestrzenne, miejsce instalacji (wewnątrz lub na zewnątrz), wyposażenie i urządzenia zabezpieczające. Następnie zespół specjalistów z różnych dziedzin opracowuje indywidualne rozwiązania zgodnie z wymaganiami klienta: całościowo i kompetentnie. "Made by DENIOS" oznacza najwyższą jakość z jednego źródła.

Decydującą funkcją sali prób jest symulacja sytuacji stresowych. Dzięki indywidualnym opcjom wyposażenia, pomieszczenia testowe DENIOS oferują możliwość symulowania lub podtrzymywania w pomieszczeniu różnych scenariuszy obciążeń.

Różnorodność wyposażenia DENIOS pozwala na stworzenie pomieszczeń do badań litu dokładnie według Państwa wymagań. Jednym z przykładów jest nowe wyposażenie naszych sal testowych. Oferujemy pomieszczenia do badań temperaturowych z regulowanym zakresem temperatur od -40°C do +110°C. Oznacza to, że użytkownik ma teraz do dyspozycji rozszerzone możliwości testowania w jeszcze szerszym zakresie temperatur.

Serwis DENIOS dla Państwa: przekazujemy system "pod klucz", dbając oczywiście także o podłączenie, uzupełniamy go Państwa sprzętem lub udostępniamy nasze urządzenia do samodzielnej instalacji.

Wiedza na temat bezpiecznego obchodzenia się z akumulatorami litowo-jonowymi

Uważamy, że naszym zadaniem jest przekazywanie naszej wiedzy. Tylko w ten sposób możemy sprawić, że obchodzenie się z bateriami litowymi będzie jeszcze bezpieczniejsze. Dla każdego z osobna i dla wspólnego celu, jakim jest ochrona pracowników i środowiska. U nas znajdziesz wiele pomocnych ofert w tym zakresie. Pobierajcie Państwo przydatne materiały informacyjne, czytajcie nasze bezpłatne poradniki w magazynie DENIOS, spotykajcie się z nami na aktualnych imprezach branżowych lub korzystajcie z możliwości indywidualnego doradztwa ze strony naszego zespołu ekspertów.

Infografika

Baterie litowe: środki zapobiegające uszkodzeniom

Przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych stawia wiele firm przed dylematem. Do tej pory nie ma żadnych regulacji prawnych, które mogłyby je ukierunkować. Określenie i wdrożenie odpowiednich środków należy zatem do samych przedsiębiorstw. Nasza infografika przedstawia odpowiednie środki bezpieczeństwa dla różnych klas energetycznych akumulatorów oraz 5 zasad bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Kontynuuj czytanie
Artykuł

Gaszenie pożarów baterii litowych

Pożary baterii litowo-jonowych są uważane za bardzo trudne do zwalczania. Co należy zrobić, gdy wybuchnie pożar? W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić, aby ugasić pożar i na jakie zagrożenia musisz uważać.

Kontynuuj czytanie
Artykuł

Niebezpieczeństwa przy obchodzeniu się z bateriami litowo-jonowymi

Ze względu na swoją konstrukcję baterie litowe stwarzają zwiększony potencjał zagrożenia - związane z nimi ryzyko pożaru może dotyczyć każdego przedsiębiorstwa handlowego. W tym artykule szczegółowo omawiamy potencjalne zagrożenia związane z obchodzeniem się z litowymi urządzeniami magazynującymi energię.

Kontynuuj czytanie
Artykuł

Sposób działania akumulatora litowo-jonowego

Akumulatory litowo-jonowe to stosunkowo młoda technologia. Ale od czasu jej wprowadzenia na początku lat 90-tych odcisnęła ona trwałe piętno na rynku akumulatorów i stopniowo wyparła starsze technologie.

Kontynuuj czytanie

Skorzystaj z porad naszych ekspertów!

Indywidualne doradztwo, serwis i różnorodność produktów to nasze atuty.

Nasi doradcy klienta są do Państwa dyspozycji. Również na miejscu!

Porady ekspertów 22 279 40 00
Menu
Zaloguj
Twój koszykDodano do koszyka
Do koszyka
Chętnie pomożemy!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Pon - Czw: 8:00 - 17:00 | pt 8:00 - 16:00