Potknięcie, poślizgnięcie, upadek: wypadki tego rodzaju są odwiecznym faworytem w statystykach wypadków. Według raportów, co piąty wypadek przy pracy spowodowany jest śliską podłogą i niebezpieczeństwem potknięcia. Małe przyczyny mają często największy wpływ: W prawie 60% przypadków najczęstszą przyczyną wypadków jest zły stan powierzchni, podłóg i obszarów ruchu. Ale w codziennych działaniach kryją się także inne zagrożenia, np. leżące w pobliżu materiały lub brak barier w punktach zagrożenia.
Przedstawiamy 5 sposobów postępowania, które pomagają skutecznie zapobiegać tym wypadkom.
Zwróć większą uwagę na swoje podłogi! Zbyt gładka struktura powierzchni, zbyt niskie współczynniki tarcia lub nawet nieuniknione zużycie prowadzą do śliskich warunków, które sprzyjają upadkom. Dzięki specjalnym matom antypoślizgowym, wykładzinom podłogowym i profilom można zapewnić sobie pewny krok i bezpieczne chodzenie.
Zabrudzenia, na przykład z rozlanych płynów, smaru, oleju, kurzu lub ziaren, mogą szybko zamienić podłogę w mimowolnie śliską powierzchnię. Używaj mat wychwytujących brud, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Dzięki odpowiednim narzędziom do czyszczenia powierzchni można zapewnić czystość i bezpieczeństwo w przypadku rozlania cieczy. Rozlane niebezpieczne substancje możesz zwalczać specjalnymi chemicznymi sorbentami.
Kablowe splątki, leżący wokół materiał, kable ułożone w strefie dla pieszych - wszędzie mogą czaić się niebezpieczeństwa potknięcia. Krytycznym elementem są również nierówne podłogi, np. z powodu luźnych lub popękanych wykładzin. Możesz błyskawicznie zlikwidować typowe zagrożenia potknięciami, naprawiając uszkodzone powierzchnie i zakrywając kable i węże. Upewnij się, że materiały i narzędzia mają swoje stałe miejsce - tak, aby żadne przedmioty nie przeszkadzały już w pracy.
Wskaż bezpieczną drogę przez swoją firmę! Wydzielając i oznaczając ciągi drogowe dla pieszych i ruchu kołowego, unikamy niebezpiecznych kolizji. Oznaczenia podłóg, na przykład, zwracają uwagę na różnice w wysokości podłogi. Zabezpiecz barierami obszary niebezpieczne, takie jak doły budowlane lub szachty.
Niezależnie od tego, czy masz oczy otwarte - przeszkody lub rozlane płyny pozostają prawie niewidoczne w słabym oświetleniu. Optymalne warunki oświetleniowe są więc ostatnim ważnym krokiem w zapobieganiu upadkom.
Informacje specjalistyczne na tej stronie zostały starannie opracowane zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. DENIOS Sp. z o.o. nie może jednak udzielić żadnej gwarancji ani przyjąć odpowiedzialności za aktualność, kompletność i poprawność zarówno wobec czytelnika, jak i osób trzecich. Wykorzystanie informacji i treści do celów własnych lub osób trzecich odbywa się zatem na własne ryzyko użytkownika. W każdym przypadku należy przestrzegać obowiązujących lokalnie aktów prawnych.
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.