„Zróbmy tylko pierwszy krok!” To credo Günthera Schätzle, kierownika ds. inżynierii produkcji i logistyki w CHT Germany GmbH w Tybindze, firmie działającej na całym świecie w ramach grupy firm zajmujących się specjalistycznymi chemikaliami. W ciągu prawie 20 lat pracy w CHT ugruntowała się dla niego koncepcja sukcesu: sekwencyjne podejście do nowości i elastyczne dostosowania oparte na modułowych koncepcjach we wszystkich obszarach - innymi słowy: krok po kroku wypróbowywanie tego, co działa i maksymalne wykorzystanie aby skutecznie sprostać wyzwaniom.
Takie podejście ponownie sprawdziło się w przypadku dużego projektu.
Firmy chemiczne stoją przed złożonymi i czasami sprzecznymi wymogami regulacyjnymi, jeśli chodzi o przechowywanie dużych ilości różnych materiałów niebezpiecznych. W zależności od stopnia zagrożenia i składowanej ilości należy podjąć odpowiednio złożone działania ochronne. W przypadku różnych substancji niebezpiecznych należy zawsze sprawdzić, czy dozwolone jest wspólne składowanie. W koncepcji ochrony przeciwpożarowej należy dokładnie rozważyć i uwzględnić ryzyko pożaru i wybuchu. Proces zatwierdzania dokumentacji jest zwykle wymagający i długotrwały.
Główny zakład Grupy CHT w Dußlingen koło Tybingi produkuje 50 000 ton specjalnych chemikaliów dla klientów na całym świecie. Na terenie składowanych jest kilka tysięcy ton materiałów niebezpiecznych. Zakład jest Zakładem Zwiększonego Ryzyka i podlega rozszerzonym obowiązkom wynikającym z rozporządzenia w sprawie poważnych awarii i szczególnemu nadzorowi ze strony władz.
Produkty Grupy CHT stają się coraz bardziej złożone i wyspecyfikowane dla klienta, dlatego ogromne znaczenie ma elastyczne i bezpieczne przechowywanie szerokiej gamy substancji niebezpiecznych. Jednocześnie wdrażanie przepisów dotyczących przechowywania takich substancji staje się coraz trudniejsze. Sytuację pogarsza rosnąca niepewność podażowa na rynku surowców. Logistyka Grupy CHT musi być zatem zaprojektowana tak, aby była wydajna i elastyczna, a do tego pilnie potrzebna była budowa dodatkowego magazynu substancji niebezpiecznych na tym terenie.
Aby móc sprostać tym zadaniom, Schätzle oparł się na koncepcji modułowej. Czyniąc to, nie zdecydował się na typowe w branży podejście – budowę kolejnego dużego magazynu z otwartymi regałami. „Zbyt nieelastyczne, duże oficjalne wymagania i koszty budowy zbyt wysokie, czas trwania projektu zbyt długi”, to jego konkluzja.
Wiosną 2020 roku Schätzle zaprosił do współpracy DENIOS, ekspertów od bezpiecznego przechowywania substancji niebezpiecznych. Po rocznej fazie planowania technicznego i handlowego CHT i DENIOS rozpoczęły wspólny projekt, który oprócz dostawy 30 modułów magazynowych obejmuje cyfrowy zdalny monitoring danych systemowych. Pięć kluczowych punktów projektu zostało sformułowanych wspólnie z firmą specjalizującą się w budownictwie przemysłowym Company4: bezpieczeństwo, elastyczność, modułowość, samowystarczalność energetyczna, cyfryzacja.
Moduły magazynowe stoją na specjalnej płycie betonowej, zaprojektowanej jako wanna wodoszczelna. Cała konstrukcja wraz z podłogą, modułami magazynowymi i dachem spełnia wymagania wszystkich przepisów, w tym dotyczących budowy systemów w 3 strefie trzęsień ziemi, najwyższej kategorii w Europie.
Już w okresie budowy firma DENIOS dostarczyła do CHT pierwsze moduły magazynowe aby zapewnić ciągłość magazynowania. Ostateczna dostawa pozostałych systemów i ostateczny montaż odbyły się sprawnie i szybko na początku listopada 2021 roku. 30 modułów magazynowych zostało skonfigurowanych w ciągu trzech tygodni. Zapis procesu montażu możesz zobaczyć na filmie.
Następnie wzniesiono przęsła stalowej konstrukcji zadaszenia całej powierzchni magazynowej, zapewniono zasilanie elektryczne wszystkich systemów magazynowych i sieć danych z wewnętrznym systemem kontroli procesu oraz zainstalowano stacjonarny system gaśniczy. System fotowoltaiczny na dachu zapewnia samowystarczalną energetycznie pracę całego systemu.
Każdy moduł magazynowy jest oddzielnie wyposażony w technologię ochrony przeciwpożarowej i oceniany zgodnie z TRGS510 oraz odpowiednio zwymiarowany do lokalnych obciążeń wiatrem, śniegiem i trzęsieniami ziemi. Są to magazyny przeciwpożarowe F 90/REI 90 i izolowane magazyny materiałów niebezpiecznych z panelami przeciwpożarowymi, które są ustawione w sposób efektywny i zajmujący mało miejsca oraz ustawiane naprzemiennie z uwzględnieniem odległości przeciwpożarowych.
Schätzle jest stale pytany, dlaczego różne typy modułów są ułożone naprzemiennie, a nie posortowane według rozmiaru; to nie wygląda ładnie! „To jest cała sztuczka. Oznacza to, że zgodnie z przepisami można składować dwa razy więcej palet, niż normalnie byłoby to możliwe w takim miejscu!” Schätzle szczególnie podkreśla dodatkową elastyczność nowego magazynu materiałów niebezpiecznych:
Każdy moduł magazynowy stanowi osobną powierzchnię magazynową zgodnie z przepisami dotyczącymi materiałów niebezpiecznych. W każdej chwili możemy zmienić klasę magazynowanych chemikaliów. Jest to bardzo elastyczna koncepcja, która daje nam niezbędną swobodę przy wyposażaniu magazynu we wszystkie klasy przechowywania, jakie wymienia TRGS 510.
Producent DENIOS posiada ogólną aprobatę techniczną DIBt dla każdego magazynu - jako dowód przydatności do ochrony wód zgodnie z rozporządzeniem w sprawie systemów postępowania z substancjami niebezpiecznymi dla wód (AwSV) oraz przydatności przeciwpożarowej. Ponadto każdy system jest wyposażony w cyfrowy system ostrzegania o wyciekach SpillGuard® connect, który przesyła dane do aplikacji w chmurze DENIOS za pośrednictwem wąskopasmowego IoT i udostępnia je tam klientowi. CHT konwertuje dane z chmury do formatu danych MTP* i wykorzystuje je we własnym systemie kontroli procesu do monitorowania stanu.
Cały system oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, który zrobił wrażenie nie tylko na TÜV. Odpowiedzialny organ zatwierdzający projekt budowlany ocenił również koncepcję bezpieczeństwa jako przyszłościową dla branży i zatwierdził projekt w rekordowym czasie.
Dzięki dużej liczbie wzajemnie oddzielonych modułów magazynowych, CHT może teraz natychmiast reagować na każde zapotrzebowanie na magazynowanie. Progi ilościowe związane z materiałami można znacznie lepiej obserwować w mniejszych magazynach, a dostosowania wynikające ze zmieniających się wymagań można wprowadzić znacznie szybciej. „Korzyści są absolutnie przekonujące!”, stwierdza Schätzle. Z jego punktu widzenia projekt jest wzorem dla całej branży chemicznej i służy bezpieczeńśtwu lokalizacji w Europie.
Uwaga:
CHT było w stanie synergicznie wykorzystać projekt budowlany z projektem IIoT/automatyki, który obejmuje innowacyjną integrację danych sygnałowych i kontrolnych dostarczonych przez producenta z systemem sterowania procesem klienta. Jako komponent dane sygnałowe systemu ostrzegania o wyciekach DENIOS SpillGuard® connect są łączone ze strumieniami danych z innych komponentów systemu dzięki wykorzystaniu formatów danych MTP w systemach danych procesowych obsługujących OPC UA, niezależnie od producenta.
*MTP = Pakiet typu modułu zgodnie z VDI 2658. Szczegółowy raport projektowy jest dostępny osobno.
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.