Jeden z wiodących światowych twórców i producentów chemikaliów specjalnych produkuje wysokiej jakości surowce, materiały pomocnicze, dodatki i substancje czynne, które znajdują zastosowanie w prawie wszystkich sektorach przemysłu i dobrach konsumpcyjnych. W procesie uzdatniania zanieczyszczające wodę i łatwopalne substancje chemiczne są podgrzewane w komorze cieplnej do dalszego przetwarzania i podawane do procesu produkcyjnego ze zwiększoną lepkością. Instalacja procesowa nie spełniała już aktualnych wymagań i musiała zostać wymieniona.
Komora grzewcza ma być wykorzystywana do procesu produkcji chemikaliów w stałym miejscu i przez dłuższy czas (>6 miesięcy). Jest więc uznawana za obiekt z substancjami niebezpiecznymi dla wód. Dla takich obiektów obowiązują określone wymagania mające na celu zapobieganie wydostawaniu się (wyciekom) substancji niebezpiecznych dla wód oraz ochronę zbiorników wodnych i organizmów wodnych. Ze względu na łatwopalność oczyszczanych substancji, obowiązują również podwyższone wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
W tym konkretnym zastosowaniu komora grzewcza musiała mieć miejsce na osiem palet IBC lub palet dla chemikaliów i mogła być ładowana kilka razy dziennie przez wózek widłowy za pomocą dwóch niezależnie działających bram rolowanych. Wymagana była precyzyjnie regulowana temperatura w zakresie od 40° C do 60° C oraz cyfrowe interfejsy do przekazywania danych procesowych do dyspozytorni. Do tego dochodziły liczne funkcje ochrony środowiska, bezpieczeństwa, oszczędzania energii i komfortu. Inżynierowie DENIOS, specjalizujący się w termotechnice, bezpieczeństwie materiałów niebezpiecznych i ochronie przeciwpożarowej, opracowali i zainstalowali dopasowane do potrzeb rozwiązanie pod klucz.
Zbudowana przez DENIOS komora grzewcza do procesu obróbki substancji niebezpiecznych spełnia najwyższe standardy przemysłowe. Wymaganą ochronę przeciwpożarową zapewniają pięciostronne ściany przeciwpożarowe o klasyfikacji REI 120. Mają one za zadanie chronić wnętrze komory przed pożarem w hali produkcyjnej przez 120 minut. Wykonanie do głębokości podłogi zapobiega potencjalnemu rozprzestrzenianiu się ognia. Dwie bramy roletowe mają niepalny rdzeń izolacyjny, a zamontowany na zewnątrz silnik recyrkulacji jest chroniony przed ewentualnymi płomieniami za pomocą obudowy przeciwpożarowej.
Komora grzewcza DENIOS oferuje miejsce na osiem palet z półkami na dwóch indywidualnie regulowanych poziomach z kraty. Dla statycznego rozdzielenia ładunków półki są przestawiane w komorze, ale nie są przymocowane tarciowo do konstrukcji nośnej systemu. Przesuwane osłony na każdym poziomie regulacji zapewniają, że przy zbyt niskim ustawieniu palet nie dojdzie do uszkodzenia tylnej ściany komory grzewczej. W przypadku wycieku dwie wyjmowane wanny ociekowe ze stali szlachetnej o grubości 5 mm o pojemności 2 x 1000 l każda zapewniają ochronę środowiska i zagrożeń.
DENIOS wyprodukował dwie solidne, elektrycznie napędzane bramy rolowane do sprawnego ustawiania i zdejmowania pojemników z chemikaliami. Można je otwierać i zamykać niezależnie od siebie i wygodnie przez nadajnik radiowy - na przykład bezpośrednio z wózka widłowego. Elektroniczne zabezpieczenie krawędzi zamykającej oraz oświetlenie zewnętrzne LED przed komorą grzewczą zapewniają niezawodne bezpieczeństwo pracy. Włącza się ono automatycznie po otwarciu drzwi. Dla bezpieczeństwa pracy i oszczędności energii wentylator recyrkulacyjny wyłącza się automatycznie po otwarciu drzwi. Drzwi są pokryte wewnątrz i na zewnątrz w jednym kolorze dwuskładnikową farbą poliuretanową w kolorze RAL5010 (niebieski gencjanowy).
Całe wyposażenie elektryczne w zakładzie spełnia wymagania klienta. Między innymi DENIOS zintegrował system sterowania premium w szafie sterowniczej na zewnątrz komory grzewczej. Jest ona zaprojektowana zgodnie z normą IP54 - zabezpieczona przed wodą rozpryskową ze wszystkich kierunków. Zaciski zworkowe umożliwiają przesyłanie danych procesowych do sterowni zakładu produkcyjnego. Ponadto wszystkie silniki są chronione przed przegrzaniem przez termistory i zaprojektowane zgodnie z IE3 i UCM. Klient otrzymał od DENIOS wszystkie schematy elektryczne w postaci plików cyfrowych i w formie papierowej.
Nowa komora grzewcza DENIOS ruszyła punktualnie i od tego czasu jest ładowana i rozładowywana przynajmniej raz na 8-godzinną zmianę. Zintegrowane zabezpieczenie przed wyciekiem i ogniem, solidna, trwała konstrukcja i przemyślana funkcjonalność instalacji oferują klientowi wysoki poziom bezpieczeństwa i efektywności.
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.