DENIOS Sp z.o.o
ul. Słoneczna 26
05-816 Michałowice

Tel.: 22 279 40 00
Fax: 22 279 40 01
E-Mail: info@denios.pl
Internet: www.denios.pl

Paletopojemniki: 16 pytań do eksperta IBC

Pojemnik IBC, znane także pod nazwą paletopojemnik, mauzer, KTC lub DPPL jest obecnie jednym z najczęściej używanych opakowań w przemyśle i handlu. Nasi eksperci IBC odpowiadają teraz na 16 najczęściej zadawanych pytań dotyczących popularnych opakowań zbiorczych w dużym przewodniku DENIOS IBC.

WARTO WIEDZIEĆ O KONTENERACH IBC

CZYM JEST POJEMNIK IBC?

IBC to skrót od Intermediate Bulk Container i odnosi się do dużych kontenerów zbiornikowych, które są używane do przechowywania i transportu płynów. Pojemniki IBC należą do najczęściej stosowanych opakowań w branży, ponieważ oferują wiele zalet w porównaniu z innymi kształtami pojemników. Umożliwiają one na przykład bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni: w kontenerze IBC na tej samej powierzchni podłogi można przechowywać większą objętość niż np. w beczkach.

Typowe kontenery IBC składają się z prostokątnego zbiornika, który dla ochrony jest zamknięty w klatce kratowej lub ramie rurowej. Pod spodem znajduje się stała paleta, która umożliwia łatwą obsługę IBC za pomocą wózka paletowego lub wózka widłowego.

JAK DUŻE SĄ KONTENERY IBC?

Kontenery IBC są dostępne w różnych standardowych rozmiarach i wymiarach. Najpopularniejsze rozmiary IBC mają pojemność 600, 800 lub 1000 litrów. Z kolei objętość wpływa na wymiary IBC. Oto kilka przykładów:

Objętość (l) długość zewnętrzna (mm) Szerokość zewnętrzna (mm) Wysokość zewnętrzna (mm)
600 / 640 1200 800 1000
800 / 820 1200 1000 1000
1000 1200 1000 1160

ILE WAŻY KONTENERY IBC?

Masa własna IBC zależy od wielu czynników. Oprócz wielkości i pojemności ważną rolę odgrywa materiał, z którego wykonany jest kontener IBC i związana z nim paleta. Na przykład IBC ze zbiornikiem z tworzywa sztucznego o pojemności 1000 litrów, ramą z rur stalowych i paletą z tworzywa sztucznego waży około 50 kilogramów, podczas gdy IBC wykonany w całości ze stali nierdzewnej może ważyć ponad trzy razy więcej niż 160 kilogramów. W przypadku IBC w sklepie internetowym DENIOS informacje o wadze zawsze znajdziesz w danych technicznych.

CO JEST TRANSPORTOWANE W KONTENERACH IBC?

Klasyczne kontenery IBC służą do przechowywania i transportu substancji płynnych (od wody po substancje niebezpieczne). Zasadniczo w kontenerach IBC można przewozić również substancje sypkie (bez klasy towarów niebezpiecznych), takie jak proszki, granulaty i towary sypkie - jednak do tego celu zwykle lepiej nadają się specjalne kontenery silosowe. Jednak często są one również oferowane pod oznaczeniem kontenery IBC.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ POJEMNIKI IBC NA SUBSTANCJE NIEBEZPIECZNE?

Zasadniczo kontenery IBC są bardzo dobrze przystosowane do transportu niebezpiecznych płynów oraz – zgodnie z innymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi – również do ich przechowywania. Ale nie każdy IBC jest automatycznie odpowiedni dla każdej niebezpiecznej substancji! Ważne jest, aby wybrać IBC wykonany z materiału odpornego i odpowiedniego dla danego materiału wypełniającego. Transport towarów niebezpiecznych po drogach publicznych, śródlądowych drogach wodnych oraz w ruchu kolejowym jest dozwolony tylko w kontenerach IBC z dopuszczeniem ONZ.

WYBIERZ OPTYMALNY POJEMNIK IBC

JAKIE KONTENERY IBC SĄ DOSTĘPNE I GDZIE MOGĘ OTRZYMAĆ KONTENERY IBC?

Kontenery IBC można wygodnie zamówić w sklepie internetowym DENIOS. Oferujemy szeroką gamę produktów do różnych celów i obszarów zastosowań. Nasze IBC są opcjonalnie dostępne z otworem do napełniania NW 150, 225 i 400. Dla odpływu dostępne są warianty z NW 50 (2") i NW 80 (3").

KTÓRY KONTENER IBC JEST ODPOWIEDNI DLA MNIE?

Kontenery IBC mogą być używane niezwykle wszechstronnie w różnych zastosowaniach. Istnieje wiele różnych wariantów modeli różniących się właściwościami i cechami wyposażenia. Odpowiednie wymagania operacyjne określają wybór materiału, rozmiaru i palety IBC. Ważne: Jeśli chcesz przewozić niebezpieczne substancje po drogach publicznych, potrzebujesz IBC z dopuszczeniem UN do transportu towarów niebezpiecznych.

Czynniki te wpływają na wybór materiału IBC:

  • Odporność na odpowiednie medium i, jeśli to konieczne, przydatność do żywności
  • Wymagania dotyczące ochrony przeciwwybuchowej (np. IBC w wykonaniu Ex z antystatyczną warstwą zewnętrzną)
  • Wymagania przeciwpożarowe (np. IBC wykonane ze stali nierdzewnej są ognioodporne przez 30 minut - testowane przez BAM - Federalny Instytut Badań i Testowania Materiałów)
  • Specjalne wymagania związane z obciążeniami mechanicznymi lub termicznymi (np. szczególnie wytrzymały IBC z obudową z blachy stalowej)

Czynniki te wpływają na wybór rozmiaru IBC:

  • Ilość odpowiedniego medium wypełniającego (wymagana pojemność)
  • Zapotrzebowanie na miejsce / wykorzystanie przestrzeni

ZALETY I WADY IBC Z PALETAMI DREWNIANYMI

Zalety
Niedrogie
Wady
Mniej wytrzymałe i trwałe
Nie nadają się do specjalnych wymagań higienicznych i substancji niebezpiecznych (ryzyko materiałów absorbujących ciecze)
Trudne do czyszczenia

ZALETY I WADY IBC Z PALETAMI STALOWYMI

Zalety
Bardzo wytrzymałe zarówno przy obciążeniu mechanicznym, jak i termicznym
Nadają się do wysokich standardów higieny (przemysł spożywczy lub substancje niebezpieczne)
Łatwe i szybkie czyszczenie
Wady
Zagrożenie korozją

ZALETY I WADY IBC Z PALETAMI PLASTIKOWYMI

Zalety
Długa żywotność
Nadają się do wysokich standardów higieny (przemysł spożywczy lub substancje niebezpieczne)
Łatwe i szybkie czyszczenie
Wady
Trochę droższe (ale wytrzymałe)

ZALETY I WADY IBC Z PALETĄ KOMPOZYTOWĄ

Zalety
Łączy zalety obu materiałów (drewna i plastiku)
Plastikowe płozy chronią przed wilgocią i ewentualnym atakiem grzybów
Zwiększona żywotność
Wady
Duży ciężar

CZY MOGĘ BEZPIECZNIE KUPIĆ UŻYWANY POJEMNIK IBC?

Każdy, kto potrzebuje kontenera IBC, często staje przed pytaniem: kupić nowy czy używany? W końcu używany IBC jest nie tylko wyjątkowo niedrogi, ale także oszczędza zasoby i jest przyjazny dla środowiska. Zakup używany jest więc nie tylko opcją dla osób prywatnych, ale także dla przemysłu, handlu i rzemiosła.

Chcąc kupić używany kontener IBC należy upewnić się, że został on profesjonalnie przygotowany, tj. profesjonalnie zregenerowany. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że IBC jest szczelny i funkcjonalny. Firmy, które pracują z substancjami lub towarami niebezpiecznymi, powinny zwrócić szczególną uwagę na stopień, w jakim IBC został zregenerowany przed zakupem używanego. U wielu dostawców zużyte pojemniki wewnętrzne są czyszczone i ponownie używane. Nie stanowi to również problemu w pewnych celach – na przykład, jeśli chcesz wykorzystać używany kontener IBC tylko do zaopatrzenia w wodę użytkową lub jako przeciwwagę. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie należy już w nim przechowywać ani transportować niebezpiecznych substancji. W takim przypadku użyj nowego IBC lub kup regenerowane IBC od DENIOS - ponieważ łączą one zalety regeneracji z optymalnym bezpieczeństwem dla substancji niebezpiecznych:

W przypadku regenerowanych pojemników IBC firmy DENIOS wszystkie części mające kontakt z produktem są nowe (np. pojemnik wewnętrzny i zakrętka) i dlatego można je bezpiecznie stosować do substancji niebezpiecznych. Skrzynia kratowa i paleta są używane i zostały profesjonalnie wyczyszczone i sprawdzone. Łączy to najwyższe bezpieczeństwo produktu dzięki nowemu kontenerowi wewnętrznemu oraz dzięki zastosowaniu oczyszczonych i przetestowanych skrzynek kratowych / regałów ramowych i palet.

OBSŁUGA I TRANSPORT KONTENERÓW IBC

JAK WYSOKO MOŻNA UKŁADAĆ KONTENERY IBC?

Chcąc sztaplować kontenery IBC, należy najpierw sprawdzić, czy one się do tego nadają. Ważne jest, aby IBC posiadał tak zwaną paletę „gniazdową”. Można to rozpoznać po wgłębieniu na spodzie, które pasuje do kratki zbiornika poniżej. Zapewnia to stabilność podczas układania pojemników IBC w stos. Kontenerów IBC nie należy układać w stosy, jeśli nie mają palety umożliwiającej zagnieżdżanie. Uszkodzone pojemniki IBC mogą nie zapewniać bezpiecznego przechowywania i nie należy ich układać w stosy. W zasadzie należy układać w stosy tylko IBC o tej samej konstrukcji.

Kontenerów IBC nie wolno układać w stosy, jeżeli:

  • nie mają palety do gniazdowania
  • mają inny wygląd
  • zbiornik lub rama rusztu są zardzewiałe lub zdeformowane;

Maksymalna wysokość składowania IBC zależy między innymi od tego, czy ma być składowany w pozycji pionowej (obciążenie statyczne), czy transportowany np. na ciężarówce (obciążenie dynamiczne). Ogólna zasada przechowywania na stojąco jest następująca: można ułożyć na sobie maksymalnie 4 kontenery IBC. Dopuszczalna wysokość sztaplowania w ruchu zależy od gęstości surowca.

PRZYKŁAD DOZWOLONA WYSOKOŚĆ SŁUPKA IBC
Obciążenie statyczne (przechowywanie IBC na stojąco) Maksymalnie 4
Obciążenie dynamiczne (transport), gęstość produktu <1,4 Maksymalnie 2
Obciążenie dynamiczne (transport), gęstość produktu > 1,4 Maksymalnie 1
i

Uwaga: Te dane są tylko przykładami i mogą się różnić w zależności od producenta IBC! W każdym przypadku sprawdź informacje producenta i/lub skontaktuj się z nami.

JAKIE AKCESORIA SĄ DOSTĘPNE DO POJEMNIKÓW IBC?

W sklepie internetowym DENIOS znajdziesz szeroką gamę akcesoriów, które sprawią, że obsługa Twojego IBC będzie jeszcze bezpieczniejsza i wydajniejsza: Od otwieraczy do IBC, przez odpowiednie pompy i mieszadła, po płaszcze grzewcze IBC, np. do chronienia materiałów przed mrozem lub przechowywania w stałej wymaganej temperaturze.

KTÓRA POMPA JEST ODPOWIEDNIA DO POJEMNIKÓW IBC?

Pompy do pojemników IBC muszą nie tylko pasować do gwintu IBC, ale również mieć odpowiednią głębokość zanurzenia i być zaprojektowane do odpowiednio wysokich wydajności tłoczenia. Aby zapewnić jak najwydajniejsze i najbardziej ergonomiczne wypompowanie większych ilości z IBC, sensowne jest zastosowanie pompy elektrycznej lub sprężonego powietrza. Pompy ręczne nadają się tylko w ograniczonym zakresie do okazjonalnego usuwania niewielkich ilości z IBC. Ponieważ wybór odpowiedniej pompy IBC zależy od wielu innych czynników, polecamy nasz poradnik „W 3 krokach do właściwej pompy”.

W JAKI SPOSÓB BEZPIECZNIE PRZEWOZIĆ KONTENERY IBC NA TERENIE FIRMY?

Jeśli chodzi o transport wewnętrzny, kontener IBC jest wysoko oceniany pod względem obsługi. Ponieważ stoi bezpośrednio na palecie, może być łatwo i stabilnie transportowany indywidualnie za pomocą wózka paletowego lub wózka widłowego. W każdym razie przed transportem należy sprawdzić IBC pod kątem uszkodzeń i upewnić się, że wszystkie otwory są szczelnie zamknięte. I uwaga: ryzyko wycieku substancji niebezpiecznych zawsze wzrasta, gdy konieczne jest przemieszczenie IBC – na przykład podczas przechowywania i wyjmowania. Przygotuj sprzęt ratunkowy na wszelki wypadek. Na przykład, możesz zabrać ze sobą mobilny zestaw sorbentów w wózku widłowym, aby zaoszczędzić miejsce. Możesz również skorzystać z praktycznej listy kontrolnej DENIOS do bezpiecznego transportu substancji niebezpiecznych w firmie.

A CO Z TRANSPORTEM NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJI W KONTENERACH IBC PO DROGACH PUBLICZNYCH?

Podczas transportu kontenerów IBC po drogach publicznych należy zawsze upewnić się, że ładunek jest odpowiednio zabezpieczony. W zależności od gęstości przechowywanej cieczy nie można układać IBC w ciężarówce na sobie. Jeśli chcesz transportować substancje niebezpieczne w pojemnikach IBC po drogach publicznych, możesz używać tylko IBC z dopuszczeniem transportowym UN. W przypadku niektórych ilości transportowych kierowca potrzebuje prawa jazdy do przewozu towarów niebezpiecznych. Zwróć uwagę na prawidłową identyfikację i oznakowanie IBC zgodnie z ADR. Na wypadek sytuacji awaryjnych możesz na przykład przewozić w ciężarówce mobilne zestawy sorbentów.

UWAGA: OGRANICZONA TRWAŁOŚĆ!

Kontenery IBC wykonane z tworzywa sztucznego mogą być używane do przewozu towarów niebezpiecznych maksymalnie przez okres pięciu lat od daty produkcji (ADR). Po 2,5 roku konieczne jest pierwsze badanie przeprowadzone przez certyfikowaną firmę. Krótszy okres użytkowania może być również przewidziany dla substancji szczególnie niebezpiecznych.

Nawet w przypadku IBC ze stali nierdzewnej, testy ADR są wymagane co 2,5 roku. W przeciwieństwie do plastikowych IBC nie ma tutaj ogólnej daty ważności. Testy ADR muszą być udokumentowane na etykiecie IBC.

PRZECHOWYWANIE SUBSTANCJI NIEBEZPIECZNYCH W POJEMNIKACH IBC

JAKIE PRAWA MAJĄ ZASTOSOWANIE DO PRZECHOWYWANIA SUBSTANCJI NIEBEZPIECZNYCH W POJEMNIKACH IBC?

W prawie kontener IBC jest jednym z tzw. „kontenerów przenośnych” (kontenerów, które nie są wbudowane ani zamocowane, ale mogą być transportowane). Każdy, kto przechowuje substancje niebezpieczne w pojemnikach IBC, musi przestrzegać wymagań dotyczących przechowywania substancji niebezpiecznych w pojemnikach przenośnych.

W JAKI SPOSÓB SUBSTANCJE NIEBEZPIECZNE MOGĄ BYĆ BEZPIECZNE PRZECHOWYWANE W IBC?

Wanna wychwytowa jest wymagana do bezpiecznego przechowywania substancji niebezpiecznych w IBC. Gwarantuje to, że żadne niebezpieczne substancje nie przedostaną się do środowiska w przypadku procesów napełniania, wycieków lub uszkodzeń. W sklepie internetowym DENIOS znajdziesz największy na świecie wybór produktów do przechowywania substancji niebezpiecznych w IBC:

Wanny wychwytowe pod IBC

Wanny wychwytowe to klasyka do bezpiecznego przechowywania substancji niebezpiecznych. W naszej ofercie znajdują się wanny do przechowywania do 10 IBC.

Do wanien wychwytowych pod IBC

Regały do IBC

Regały na substancje niebezpieczne umożliwiają przechowywanie IBC na kilku poziomach składowania. DENIOS oferuje rozwiązania dla maksymalnie 6 IBC.

Do regałów dla IBC

Magazyny do IBC

Magazyny materiałów niebezpiecznych mogą być używane do przechowywania 1 lub 2 IBC. Zaleta: są zamykane i nadają się do ustawienia na zewnątrz.

Do magazynów materiałów niebezpiecznych dla IBC

Magazyn dla IBC

Magazyny materiałów niebezpiecznych DENIOS umożliwiają bezpieczne składowanie do 18 IBC z ochroną przeciwpożarową lub bez. Możliwe są również indywidualne rozwiązania dla większej przestrzeni.

Do magazynów materiałów niebezpiecznych dla IBC

W JAKI SPOSÓB OZNAKOWAĆ IBC Z SUBSTANCJAMI NIEBEZPIECZNYMI?

Pojemniki IBC zawierające substancje niebezpieczne muszą być wyraźnie widoczne i czytelne z odpowiednimi etykietami zgodnie z rozporządzeniem CLP z przodu i z tyłu. Jest to absolutnie konieczne, aby wszystkie niebezpieczne substancje przechowywane w firmie można było jednoznacznie zidentyfikować i odpowiednio się nimi posługiwać. Przy przenoszeniu z oryginalnego pojemnika do innych pojemników (np. z cysterny do IBC) muszą one być oznakowane tak jak oryginalny pojemnik. Wymagane oznakowanie IBC obejmuje:

  • Nazwa substancji lub mieszaniny
  • Piktogramy ostrzegawcze i związane z nimi hasło ostrzegawcze
  • Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia (zwroty H)
  • Zwroty bezpieczeństwa (zwroty P)
  • Producent, importer lub dostawca
Chętnie udzielimy Ci porady!

Czy to przez telefon, e-mail, czy też osobiście w siedzibie Państwa firmy - chętnie pomożemy i doradzimy. Skontaktuj się z nami.

Fachowe doradztwo 22 279 40 00

Artykuły powiązane

Ładowanie ...
i

Informacje specjalistyczne na tej stronie zostały starannie opracowane zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. DENIOS Sp. z o.o. nie może jednak udzielić żadnej gwarancji ani przyjąć odpowiedzialności za aktualność, kompletność i poprawność zarówno wobec czytelnika, jak i osób trzecich. Wykorzystanie informacji i treści do celów własnych lub osób trzecich odbywa się zatem na własne ryzyko użytkownika. W każdym przypadku należy przestrzegać obowiązujących lokalnie aktów prawnych.

Menu
Zaloguj
Twój koszykDodano do koszyka
Do koszyka
Chętnie pomożemy!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Pon - Czw: 8:00 - 17:00 | pt 8:00 - 16:00