DENIOS Sp z.o.o
ul. Słoneczna 26
05-816 Michałowice

Tel.: 22 279 40 00
Fax: 22 279 40 01
E-Mail: info@denios.pl
Internet: www.denios.pl

Czynniki planistyczne dla systemów zbierania zanieczyszczeń

System zbierania zanieczyszczeń w środowisku przemysłowym musi być zaprojektowany w taki sposób, aby sprostać wymaganiom. Dlatego ważne jest dokładne określenie zapotrzebowania. W poniższym wywiadzie z Saschą Mohe, menedżerem produktu ds. techniki powietrznej w DENIOS, dowiedzą się Państwo, jakie czynniki planowania należy uwzględnić.

Panie Mohe, jest Pan odpowiedzialny w DENIOS AG za dział Air Technology / Containment Systems. W ofercie znajdują się między innymi stoły robocze i wolnostojące stanowiska pracy. Jakie potrzeby spełniają te produkty?

Każdy, kto w pracy ma do czynienia z substancjami niebezpiecznymi, jest narażony na zwiększone ryzyko zdrowotne. Ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy stanowi, że zagrożenia muszą być zawsze eliminowane lub ograniczane bezpośrednio u źródła. Nasze stoły robocze są zatem stosowane zarówno w przemysłowych obszarach roboczych, gdzie pracownik musi być chroniony przed szkodliwymi emisjami podczas pracy, jak i w środowisku farmaceutycznym, np. przy dekantacji sproszkowanych substancji CMR. W DENIOS oddzielenie pracowników od substancji niebezpiecznych za pomocą wszystkich naszych systemów powietrznych - tj. stołów roboczych i wolnostojących stanowisk pracy - nazywane jest zbiorczo "systemami hermetyzacji".

STOP! Czy wiesz, że?

Tak zwana zasada STOP dotyczy wyboru środków bezpieczeństwa i higieny pracy w ramach oceny ryzyka:

S Substytucja

T Techniczne środki

O Organizacyjne środki

P Personalne środki

Kolejność działań jest równoznaczna z ich uszeregowaniem pod względem ważności. Rozwiązanie techniczne, takie jak miejsce pracy z substancjami zanieczyszczającymi, jest bardziej pożądane niż środki indywidualne, takie jak noszenie środków ochrony indywidualnej.

Dlatego też ochrona pracowników ma kluczowe znaczenie w strefie produktowej. Co jest ważne przy wyborze odpowiedniego systemu?

Pierwszym krokiem jest szczegółowa analiza potrzeb: Jakie substancje są stosowane? Jaki jest rzeczywisty cel ochrony? Czy chodzi tylko o usuwanie zapachów? Czy chodzi o ochronę produktu przed zanieczyszczeniem krzyżowym, czy o rzeczywistą ochronę pracownika pracującego z substancjami o wysokiej aktywności? Uzyskanie jasnego, wspólnego obrazu wymagań ma kluczowe znaczenie dla wypracowania rozwiązania, które będzie odpowiadało wszystkim stronom.

Opisujecie, że doradzacie każdemu klientowi indywidualnie. Czy rozwiązanie jest również dostosowane do potrzeb klienta? Czy jako producent oferujecie odpowiednią elastyczność?

Tak jest w istocie. W DENIOS systemy wentylacyjne są sprzedawane pod marką "Vario-Flow". W ten sposób chcemy podkreślić, że możemy w różny sposób dostosować się do procesów klienta, stosując różne technologie i konstrukcje pneumatyczne: czy to poziomy przepływ wyporowy jako urządzenie odciągowe, system ze sprawdzoną technologią eżektorową, czy też kabinę z laminarnym przepływem w dół. Vario-Flow oznacza również elastyczność w tworzeniu rozwiązań spełniających zarówno surowe wymagania przemysłowe, jak i obszary robocze o wysokiej czystości GMP.

W jakim stopniu środek ochronny wpływa na działalność pracownika?

W centrum uwagi znajduje się proces klienta. Chcemy mieć jak najmniejszy wpływ na proces klienta i wykorzystywać nasze rozwiązanie bardziej jako wsparcie. Dlatego uważnie przyglądamy się, w jaki sposób i za pomocą czego praca jest wykonywana. Na przykład największy możliwy obszar interwencji jest ważny dla pewnego procesu, ale nie ma szczególnego znaczenia dla innego.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu stołu roboczego lub wolnego stanowiska pracy?

Ważne jest, aby klient zastanowił się wcześniej nad kilkoma kwestiami: Ile miejsca potrzebuję na sam proces? Czy potrzebne są przyłącza mediów, takie jak gniazda, woda itp. Jeżeli jest to stałe miejsce pracy, w którym pracownik ma pracować w sposób jak najbardziej komfortowy, w każdym przypadku należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak ergonomia, rozmieszczenie elementów wyposażenia, oświetlenie, a także poziom hałasu. Ponadto ważne jest, aby klient wiedział, że czasami pracujemy ze znacznymi ilościami powietrza. Co zrobić z usuwanym powietrzem? Czy można je przefiltrować i zwrócić w czystej postaci, czy też należy odprowadzać powietrze wylotowe na zewnątrz w bezpiecznym miejscu - a jeśli tak, to gdzie i jak to zrobić? Temat efektywności energetycznej jest tu z pewnością również istotny.

Czy istnieją jakieś przepisy prawne, których należy przestrzegać?

Zasadniczo klient jako pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia odpowiedniej oceny ryzyka na stanowiskach pracy, na których pracownicy mają do czynienia z substancjami niebezpiecznymi. Na tej podstawie można zaplanować projekt stołu roboczego lub wolnostojącego stanowiska pracy. Dlatego zalecam, aby na jak najwcześniejszym etapie procesu planowania zgromadzić wszystkich interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych. Władze i stowarzyszenia ubezpieczające pracodawców od odpowiedzialności cywilnej mają czasem inne pomysły niż wewnętrzni eksperci ds. bezpieczeństwa pracy.

Podstawy prawne wynikają m.in. z kart charakterystyki i technicznych zasad postępowania z substancjami niebezpiecznymi (TRGS). Miarodajny jest tu TRGS 400 "Ocena ryzyka dla działań związanych z substancjami niebezpiecznymi". Na przykład TRGS 410 zawiera dobre wskazówki dotyczące postępowania z rakotwórczymi substancjami niebezpiecznymi, natomiast TRGS 504 zawiera dobre wskazówki dotyczące czynności związanych z pyłami typu A lub E. Jako pracodawca muszę wyjaśnić, jakie substancje są używane w mojej firmie i podać na przykład maksymalną dopuszczalną wartość graniczną w miejscu pracy (TRGS 900) lub wartości OEL / OEB. W sektorze farmaceutycznym temat zgodności z GMP lub FDA jest oczywiście nieunikniony przy planowaniu zakładu; zwłaszcza w tym przypadku odpowiednie organy nadzorcze muszą być zaangażowane w projekt na wczesnym etapie.

Czy tematyka ochrony przeciwwybuchowej (Ex-protection) jest szczególnie istotna?

Decydujące pytanie przy ocenie ryzyka wybuchu brzmi: Czy system, który działa z kilkusetkrotną wymianą powietrza na godzinę, może doprowadzić do powstania atmosfery wybuchowej? Klienci przedstawiają tu zupełnie inne argumenty, a także stosują inne zasady oceny, na przykład biorąc pod uwagę ilość użytej substancji niebezpiecznej. Na przykład w przypadku dygestoriów na stanowiskach pracy w laboratoriach ochrona przeciwwybuchowa często nie stanowi problemu ze względu na zwykłe ilości substancji używanych w laboratorium. W zasadzie wszystkie nasze systemy możemy wyposażyć w odpowiednie zabezpieczenia przeciwwybuchowe. Dokument dotyczący ochrony przeciwwybuchowej operatora stanowi podstawę do opracowania odpowiedniego projektu.

Oferujecie więc szeroką gamę produktów. Jak klient ma się w tym wszystkim odnaleźć?

W rzeczywistości elektrownie są zazwyczaj zbudowane z elementów modułowych. Dlatego raczej rzadko zdarza się, że sprzedajemy dany produkt, na przykład stół roboczy, w tym samym wzorze dwóm różnym firmom. Dlatego uważamy, że ścisła współpraca z klientem od samego początku i konsekwentne konsultacje są niezwykle ważne, aby zadowolić klienta w najlepszy możliwy sposób. Oferujemy również znormalizowane systemy do zastosowań laboratoryjnych.

W czasach Przemysłu 4.0 - jak bardzo rozwiązania w DENIOS są połączone w sieć?

Od lat bardzo często stosujemy przyrządy monitorujące, takie jak monitoring powietrza wywiewanego lub nawiewanego, pomiar różnicy ciśnień dla filtrów lub komunikaty o usterkach. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się wymagania dotyczące monitorowania komunikatów o błędach, zachowań użytkowników, konserwacji itp. DENIOS opracował w tym celu rozwiązanie -DENIOS connect, aby wspierać klientów w prawidłowej i efektywnej eksploatacji systemów pomieszczeń technicznych i rozwiązań hermetyzacyjnych. DENIOS connect łączy obowiązki związane z inspekcją, konserwacją i dokumentacją w jednej, przyjaznej dla użytkownika aplikacji. Zalecana coroczna konserwacja jest wyświetlana na produkcie, a w międzyczasie można ją wygodnie zamówić bezpośrednio przez aplikację. W ten sposób oferujemy klientom całościowe rozwiązanie, obejmujące niezawodną eksploatację.

DENIOS Technikum: Skoro doradztwo jest Waszym priorytetem, to w jaki sposób klient może się o nie zwrócić?

Istnieje wiele możliwości w tym zakresie. Przede wszystkim strona internetowa DENIOS daje dobry przegląd naszej szerokiej gamy produktów. Zainteresowani mogą kierować zapytania do DENIOS za pośrednictwem formularza lub poczty elektronicznej albo uzyskać wstępną poradę telefoniczną.

Nasi wysoko wykwalifikowani współpracownicy są dostępni na miejscu w celu przeprowadzenia konsultacji. Ocenę potrzeb przeprowadzają podczas indywidualnego spotkania oraz, jeśli to możliwe, bezpośrednio w planowanym miejscu użytkowania. Dzięki temu proces przebiega sprawnie, a oferta jest dostosowana do potrzeb klienta.

Jeśli klient lub osoba zainteresowana chciałaby przekonać się o funkcjonalności i jakości naszych systemów, nasze nowe centrum techniki uzdatniania powietrza w siedzibie głównej w Bad Oeynhausen jest w każdej chwili dostępne do wglądu. Po uzgodnieniu chętnie wykonujemy również testy i pomiary.

Skorzystaj z porad naszych ekspertów!

Indywidualne doradztwo, serwis i różnorodność produktów to nasze atuty.

Nasi doradcy klienta są do Państwa dyspozycji. Również na miejscu!

Porady ekspertów 22 279 40 00

Artykuły powiązane

Ładowanie ...
i

Informacje specjalistyczne na tej stronie zostały starannie opracowane zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. DENIOS Sp. z o.o. nie może jednak udzielić żadnej gwarancji ani przyjąć odpowiedzialności za aktualność, kompletność i poprawność zarówno wobec czytelnika, jak i osób trzecich. Wykorzystanie informacji i treści do celów własnych lub osób trzecich odbywa się zatem na własne ryzyko użytkownika. W każdym przypadku należy przestrzegać obowiązujących lokalnie aktów prawnych.

Menu
Zaloguj
Twój koszykDodano do koszyka
Do koszyka
Chętnie pomożemy!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Pon - Czw: 8:00 - 17:00 | pt 8:00 - 16:00