Podgrzewanie do 18.000 litrów na zaledwie 15 m2

Nasz klient specjalizuje się w produkcji środków pomocniczych, jak środki do oddzielania form i środki antyadhezyjne. Zaopatruje w swoje wyroby firmy z najróżniejszych gałęzi przemysłu. Istotnym elementem procesu produkcji jest upłynnianie surowców do dalszej przeróbki w kontrolowanej temperaturze. Do tego celu klientowi potrzebna była komora grzewcza na jego indywidualną miarę, odpowiadająca jego wymaganiom.

Wyzwanie: Duża pojemność na jak najmniejszej przestrzeni

Szczególne wyzwanie polegało na tym, że powierzchnia produkcyjna w siedzibie klienta była już niemal kompletnie wyczerpana, a jej rozszerzenie nie wchodziło w rachubę. Dalsze ograniczenia wynikały z istniejących dróg komunikacyjnych dla ruchu pieszego i wózków widłowych, z których korzystanie nie mogło ulec utrudnieniu przez nowy obiekt. Była do dyspozycji jedynie bardzo niewielka powierzchnia przed magazynem, którą należało wykorzystać możliwie ekonomicznie. Mimo to moce przerobowe zastosowanej komory grzewczej powinny w naturalny sposób odpowiadać zdolnościom produkcjnym przedsiębiorstwa. We współpracy z klientem DENIOS zdołał opracować koncepcję rozwiązania spełniającego wszystkie te wymogi.

Chemikalia na wysokościach

Aby zrealizować wymaganą pojemność, komora grzewcza została utworzona na trzech piętrach, co pozwoliło na wstawianie dużej ilości materiałów w układzie pionowym. System pozwala na  umieszczenie do 18 zbiorników IBC lub do 72 beczek – na powierzchni zaledwie 15 m2. Zintegrowana certyfikowana wanna wychwytowa o pojemności 2000 l gwarantuje zgodność z ustawą Prawo Ochrony Środowiska. Aby uniknąć tarasowania zakładowych dróg komunikacyjnych zastosowano drzwi jednoskrzydłowe zajmujące szczególnie mało miejsca. Dzięki temu także przy otwartych drzwiach urządzenie nie stanowi przeszkody dla ruchu osób i wózków widłowych. Korzystnym efektem ubocznym jest mniejsza utrata temperatury przy otwieraniu drzwi.

Klient zdecydował się na ogrzewanie parowe, ze szczególnie oszczędzającym zasoby naturalne nośnikiem energii – dzięki czemu istniejące ciepło procesowe może być efektywnie wykorzystane do termicznej obróbki surowców. Aby uzyskać odpowiednią lepkość, komora grzewcza o mocy 80 kW umożliwia podgrzewanie chemikaliów przy stałej temperaturze 60 °C (możliwa do 120 °C). Wydajność obiegu powietrza wynosi 8000 m³ na godzinę, co pozwala dostarczyć konieczne ciepło do każdego pojemnika. Ekrany kierujące powietrze gwarantują równomierny rozkład temperatury w całym systemie.

Sprytne ładowanie dzięki systemowi "Pushback Trolley"

Na każdej z 9 półek regałowych komory grzewczej jest dość miejsca na ustawienie dwóch palet jedna za drugą. Ze względu na trzypiętrową konstrukcję komory ze szczególną mocą nasuwało się tu pytanie o jak najprostszy i najbezpieczniejszy system załadunku. Odpowiednim rozwiązaniem okazał się praktyczny system „Pushback Trolley”, w który została wyposażona komora grzewcza. Umożliwia on wstawianie palet zgodnie z zasadą „Last-In-First-Out”. Wózek widłowy ustawia palety na ruchomych wózkach do palet, które przemieszczają się na półce regału na systemie szyn. Przy załadunku umieszcza się najpierw paletę na najwyższym wózku. Jeśli wstawiana jest kolejna paleta, to odsuwa ona wózek dalej do tyłu. Rozładunek następuje w odwrotnej kolejności. Praktyczne: Palety można wstawiać zarówno wzdłuż, jak i w poprzek. Kolejna zaleta w porównaniu z klasycznymi grawitacyjnymi podłogami z rolek: mimo nachylenia szyn palety stoją w pozycji poziomej. Przy załadunku i wyładunku nie jest konieczne nachylenie podnośnika w celu wyrównania. Poprawia to bezpieczeństwo, zwłaszcza na trzecim poziomie.

Dobra ochrona przed pożarem i hałasem

W codziennej pracy sprawą pierwszoplanową powinna być zawsze ochrona ludzi i środowiska. Dlatego także przy tym projekcie nie mogło zabraknąć profesjonalnej techniki zabezpieczeń. Komora grzewcza jest wyposażona m.in. w kompatybilną z systemami klienta sygnalizację pożarową. Wprawdzie żadna stała strefa robocza nie znajduje się w pobliżu komory grzewczej, ale niekiedy na pobliskim stanowisku komputerowym musi się odbywać księgowanie towaru. Dla ochrony narażonych pracowników cały system otrzymał więc izolację akustyczną.

Wszystkie szczegóły na wideo

W naszym wideo pokazujemy Państwu cały system i jego zalety na żywo i w kolorze: