Składowanie paliw w lesie

Ogień i las to dwie rzeczy, które trzeba od siebie jak najstaranniej odgrodzić. A tymczasem maszyny zakładów gospodarki leśnej potrzebują paliwa. Jak można najbezpieczniej składować te materiały? DENIOS, specjalista od materiałów niebezpiecznych z Wettingen, znalazł dla Korporacji Drzewnej Küsnacht realne i ekonomiczne rozwiązanie.

Składowanie i tankowanie przy budynku

Jak wiadomo z doświadczenia, zakłady gospodarki leśnej mają niewiele miejsca na dodatkowe budynki. Tymczasem przy składowaniu i użytkowaniu materiałów palnych ze względów przeciwpożarowych należy zachowywać przepisowe odstępy minimalne od innych budynków. Chyba, że rozwiązanie magazynowe jest wydzieloną zamkniętą strefą pożarową. Korporacja Drzewna Küsnacht musiała składować na miejscu paliwa, jak benzynę, olej napędowy, Aspen itp., od małych pojemników do zbiorników 2000 l. Rozwiązanie magazynowe musiało zapewniać konieczne bezpieczeństwo bez konieczności zachowywania wymaganych odstępów od budynków. Oprócz składowania cieczy palnych i posługiwania się nimi, należało także stworzyć możliwość tankowania pojazdów bezpośrednio przy budynku. 

Kontener przeciwpożarowy spełnia wszystkie wymagania

Zrealizowane rozwiązanie w postaci kontenera przeciwpożarowego DENIOS zdołało spełnić zarówno wszelkie życzenia Korporacji Drzewnej, jak i wszystkie wymagania przepisów prawa (ubezpieczyciela budynków, Urzędu Środowiska oraz Inspektoratu Pracy). Kontener przeciwpożarowy serii BMC-M z wbudowaną sztuczną wentylacją, ogrzewaniem powietrznym, zintegrowaną wanną wychwytową, oświetleniem, wstępnie zmontowanymi regałami i wewnętrznymi gniazdkami wtykowymi (wszystkie wersje zgodne z ATEX) pozwala na składowanie cieczy palnych i posługiwanie się nimi w mobilnej strefie pożarowej. Kontener przeciwpożarowy z możliwością wchodzenia został na całej powierzchni zaopatrzony w wyjmowane kraty, zdolne wytrzymać ciężar zbiornika 2000 l. Drzwi przeciwpożarowe umieszczone w krótszym boku zostały zaopatrzone w ustalacz. We współpracy z zaangażowanym architektem można było później zrealizować eleganckie poszycie z drewna, co pozwoliło jeszcze bardziej zredukować zagrożenie wandalizmem. Wąż do bezpośredniego tankowania pojazdów został umieszczony poza kontenerem w zamykanej na klucz szafce stalowej.

Doradztwo na miejscu i całościowa realizacja

Rozmowy na miejscu i szczegółowa dokumentacja dawały klientowi w każdym momencie pewność długofalowej zgodności z przepisami, a ponadto zachowania mobilności. Kontener przeciwpożarowy wykonany został we własnym zakładzie produkcyjnym DENIOS i wyposażony dokładnie według wymagań Korporacji Drzewnej Küsnacht. Całościowy serwis nie kończy się w DENIOS z chwilą dostarczenia sprzętu klientowi. W większości przypadków sam producent przyjmuje także opiekę nad nim w formie serwisu i konserwacji.