Pracodawca ma generalnie obowiązek zapewnienia swojemu pracownikowi ochrony na stanowisku pracy przed zagrożeniami i ryzykiem wypadku.
To powinni Państwo wiedzieć na temat bhp…
Rocznie w Polsce blisko 90 tysięcy ludzi ulega podlegającemu obowiązkowi zgłoszenia wypadkowi przy pracy. Wprawdzie podejmuje się coraz więcej środków bhp dla zapewnienia pracownikom jak najlepszej ochrony, ale mimo to nie daje się całkowicie uniknąć tych wypadków. Aby mogli Państwo stosować profilaktykę, odpowiemy Państwu na takie pytania, jak:
Dane i fakty na temat wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Wypadki w drodze do pracy i w czasie pracy wydarzają się wciąż jeszcze zbyt często. Ich następstwa mogą być długotrwałe i prowadzić do niezdolności do pracy. Począwszy od chorób skóry, przez urazy kręgosłupa a skończywszy na pylicy – wszystkie te choroby dadzą się uniknąć przez codzienne stosowanie prostych pomocy przy pracy.
W części "Pytania i odpowiedzi na temat bhp" poniżej odpowiemy Państwu na często zadawane pytania odnośnie bhp.
Zasadniczo obowiązuje dyrektywa o „minimalnych wymaganiach w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (hałasem)”. Obowiązuje ona od 15 lutego 2003 r.
8 marca 2007 r. dyrektywa 2003/10/WE „Czynniki fizyczne, hałas” oraz dyrektywa 2002/44/WE dotycząca wibracji zostały implementowane do prawa narodowego przez ogłoszenie w Federalnym Dzienniku Ustaw rozporządzenia o ochronie pracy przed hałasem i wibracją z 6 marca 2007 r.
Obecnie ustala się wartości graniczne ekspozycji oraz wartości progowe w odniesieniu do dziennego poziomu narażenia na hałas i szczytowego ciśnienia akustycznego jak następuje:
Wybór dozowników ochraniaczy słuchu, nauszników przeciwhałasowych jak i zatyczek do uszu znajdą Państwo w sklepie online.
Prysznice ratunkowe
W strefach, w których prowadzone są prace np. z cieczami agresywnymi albo substancjami grożącymi pożarem, istnieje zawsze dla ludzi ryzyko wypadku, a w jego następstwie możliwość skażenia ciała i oczu substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Udzielenie szybkiej pierwszej pomocy umożliwiają prysznice do ciała i myjki do oczu, których instalację w wielu przypadkach nakazują przepisy. Należy przy tym przestrzegać przepisów BHP:
Dz. U. 2007 r. Nr 197 poz.1429 z 10.10.2007 r.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wytwarzaniu i przerobie arsenu oraz jego związków
§4 Pracodawca wyposaża pomieszczenia pracy, w których wytwarzany i przerabiany jest arsen, w:
1.natryski (prysznice) do przemywania oczu;
2.natryski ratunkowe (prysznice bezpieczeństwa), jeżeli konieczność ich zainstalowania wynika z oceny ryzyka zawodowego.
Najważniejsze uprawnienia organów Państwowej Inspekcji Pracy
Obsługa pryszniców bezpieczeństwa
Ważna jest łatwość i niezawodność działania. Prysznic musi dać się uruchomić jednym prostym ruchem. Norma EN wymaga tu m.in., aby zawór nie mógł się samoczynnie zamknąć po uruchomieniu.
Natychmiastowa reakcja w razie wypadku
W razie wypadku należy natychmiast przystąpić do przemywania i powiadomić lekarza. Przemywanie należy kontynuować także w czasie transportu rannego, np. przez użycie butelek do przemywania oczu.
Butelki do płukania oczu
przydatne są m.in. dla pomieszczeń, w których praca nie odbywa się stale (np. akumulatornie albo place budowy). Butelki do płukania oczu mogą zapewnić pierwszą pomoc rannemu w ciągu najważniejszych pierwszych sekund. Jedna butelka do płukania oczu o poj. 500 ml wystarcza do płukania przez ok. 4 minuty. Dla zapewnienia dłuższego czasu płukania trzeba mieć do dyspozycji dalsze butelki do płukania oczu albo skorzystać z pobliskiej myjki do oczu, podłączonej do sieci wodociągowej.
Ważne: Regularna konserwacja pryszniców ratunkowych
Wszystkie prysznice ratunkowe powinny być regularnie – przynajmniej co 6 miesięcy – konserwowane i czyszczone. Ponadto należy regularnie sprawdzać ich funkcjonowanie (co najmniej raz na miesiąc albo według wskazań producenta).
Prysznice do ciała służą do odkażania całego ciała przy pracy z materiałami niebezpiecznymi. Wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w myjki do oczu i twarzy. Dostępne są modele do ustawienia lub montażu na ścianie. W asortymencie znajdują się także modele zabezpieczone przed mrozem i ogrzewane.
Rękawice ochronne do użytku zawodowego dzielone są na kategorie środków ochrony indywidualnej, w zależności od stopnia zagrożenia:
Kategoria I Ryzyko minimalne, niewielkie wymagania odnośnie ochrony |
Kategoria II Ryzyko średnie, środki ochrony indywidualnej niezaliczane do kategorii I i III, np. ochrona przed zagrożeniem mechanicznym |
Kategoria III Kompleksowa ochrona indywidualna przed zagrożeniem śmiercią lub poważnym, nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu, np. czasowa ochrona przed promieniowaniem lub chemikaliami |
Kategorie specjalne / EN 407 / EN 511
Ochrona dostosowana do wymagań specjalnych, jak np. ochrona przed niską temperaturą albo rękawice strażackie.
Europejska dyrektywa 89/686/EWG nakazuje m.in. oznakowanie rękawic kategorii II i III piktogramami objaśniającymi ich działanie ochronne.
Wybór rękawic ochronnych znajdą Państwo w sklepie online.
Wykorzystajcie Państwo nasz plan postępowania w wypadku z urazem oczu, aby móc zareagować szybko i prawidłowo.
Wybór okularów ochronnych znajdą Państwo w sklepie online.
Przy urazie okolicy oka konieczna jest natychmiastowa pomoc:
Butelki do płukania oczu z naszego asortymentu gwarantują:
Przykład zastosowania butelki do płukania oczu
Butelki do płukania oczu mają jedną (typ Mono) albo dwie (typ Duo) ergonomiczne końcówki dostosowane do kształtu oka. Zapewniają one otwarcie powiek w czasie płukania. Dzięki temu jałowy płyn płuczący dostaje się prosto do zranionego oka.
Czy dla danej czynności konieczne jest zabezpieczenie przed upadkiem, to zależy z reguły od wysokości potencjalnego upadku.
Wysokość upadku do 1 m:
Zabezpieczenia nie są potrzebne.
Wysokość upadku powyżej 1 m:
Muszą być zastosowane odpowiednie zabezpieczenia (zależnie od czynności np. poręcze, rusztowania albo szelki bezpieczeństwa).
W przypadku drabin o wysokości do 5 m można ewentualnie zrezygnować z dodatkowego zabezpieczenia, ale jest to różnie uregulowane zależnie od kraju lub od branży.
Chętnie Państwu doradzimy!
Czy potrzebna jest Państwu osobista porada? Prosimy o kontakt! Nasz zespół ekspertów chętnie pomoże Państwu rozwiać wątpliwości.
Profesjonalne doradztwo: Tel. 22 279 40 00
Pytania