Sorbenty DENSORB

Poradnik dot. sorbentów

Jak widać w praktyce, coś zawsze może pójść nie tak. Ale nie musi to być problemem! Czy chodzi o kapanie z maszyn w codziennej pracy, czy awarię z wyciekiem – sorbenty pomogą Państwu uniknąć nieprzewidywalnego ryzyka i związanych z tym kosztów.Dlaczego powinienem używać sorbentów?

 • Dla ochrony pracowników i środowiska przed wyciekami

  Już niewielkie wycieki i kapiące krople zagrażają środowisku naturalnemu, a także bezpieczeństwu pracy i tym samym Państwa pracownikom. Kontakt z rozlaną cieczą łatwo może źle się skończyć. Może też dojść do zagrożenia bhp w postaci poślizgu. Sorbenty DENSORB , które można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i w sytuacji awaryjnej, łatwo wchłaniają rozlane ciecze i pomagają Państwu ograniczyć ryzykowne i szkodliwe dla środowiska następstwa – we wszystkich dziedzinach przemysłu i chemii.

 • Dla uniknięcia niepotrzebnych kosztów

  Chemikalia i oleje dostające się do kanalizacji, gleby lub wód gruntowych powodują kosztowne zanieczyszczenia. Unikajcie Państwo wysokich kosztów sprzątania, rekultywacji i usuwania: stosując sorbenty DENSORB uchronią się państwo przed nieprzewidywalnym ryzykiem i związanymi z tym kosztami.

 • Dla spełnienia wymagań przepisów prawa i standardów ekologicznych

  Ustawodawca wymaga pewnego zabezpieczenia środowiska przed zanieczyszczeniem przez uwalnianie cieczy groźnych dla wód przez zakłady pracy. Regulacje ustawowe i standardy ekologiczne, takie jak ISO 14001, wymagają odpowiedzialnego postępowania z niebezpiecznymi cieczami. Dlatego przygotowanie sorbentów na wypadek wycieku, aby można było dokładnie zebrać rozlaną ciecz, jest ważnym elementem odpowiedzialnego zapobiegania sytuacjom awaryjnym.


Jak używać sorbentów efektywnie?

Możliwości wykorzystania sorbentów DENSORB są równie różnorodne, jak problemy, które można za ich pomocą rozwiązać! Może to być zapobiegawcze przykrycie podłogi, albo podkład przy pracach punktowych, bądź też szybkie zebranie rozlanej cieczy, gdyby jednak coś miało pójść nie tak.

Naprowadźcie Państwo kursor na ilustracje, żeby przeczytać opisy przedstawionych przykładów zastosowania.


Jakie zalety ma dla mnie DENSORB?

 • Znakomita chłonność
  Sorbenty DENSORB wchłaniają np. olej w ilości do 16 razy większej od masy własnej, wyraźnie szybciej niż sorbenty tradycyjne.

 • Najwyższa wydajność
  Włókniny chłonne DENSORB nie kapią, nie drą się i nie strzępią, bez względu na stopień nasycenia. Nasycenie 100% jest możliwe bez problemu.

 • Oszczędność przy usuwaniu
  Dzięki mniejszej masie i dużej chłonności sorbenty DENSORB powodują znacznie mniejsze koszty usuwania niż sorbenty tradycyjne.

 • Optymalne bezpieczeństwo
  Sorbenty DENSORB nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, za to przyczyniają się do podniesienia poziomu bhp i czystości na stanowisku pracy. Przeciwdziałają też potencjalnemu zagrożeniu poślizgiem.

 • Wybór TOP produktów
  DENSORB oferuje Państwu obszerne portfolio produktów, gdzie dla każdego zastosowania znajdzie się odpowiedni sorbent. Prosimy zwrócić uwagę na nasze porady dot. optymalnego doboru produktów poniżej.

Wypróbuj DENSORB®!

Zestaw startowy DENSORB UNIVERSAL

Zestaw startowy DENSORB®

Zawartość:

 • 5 mat z włókniny chłonnej Premium 40 x 50 cm
 • 5 mat z włókniny chłonnej Economy 40 x 50 cm
 • 2 poduszki z włókniny chłonnej 25 x 25 cm
 • 2 węże z włókniny chłonnej 120 x 7,5 cm

Wypróbuj teraz

Zestaw próbek DENSORB

GRATIS Zestaw próbek DENSORB

Zawartość:

 • 1 mata PREMIUM TRIPLE 40 x 50 cm
 • 1 mata ECONOMY TRIPLE 40 x 50 cm
 • 1 mata ECONOMY DOUBLE 40 x 50 cm
 • 1 mata ECONOMY SINGLE 40 x 50 cm

Wypróbuj teraz


Jak należy składować sorbenty?

DENSORB Notfallset, Ausführung Öl

Sorbenty do chemikaliów i oleju powinny być chronione przed stałym napromieniowaniem UV i przechowywane w suchym miejscu. Temperatura przy składowaniu prawie nie odgrywa roli, bo temperatura topnienia wynosi ok. 170 °C. Przy spełnieniu tych kryteriów sorbenty mogą być trwale składowane.

Należy zwracać uwagę, żeby w zasięgu ręki była zawsze przygotowana wystarczająca ilość sorbentów. Wtedy w razie wycieku można najszybciej zareagować. Dzięki naszym praktycznym zestawom (ratunkowym) DENSORB sorbenty są zawsze tam, gdzie ich Państwo akurat potrzebują.

Zestaw sorbentów do oleju DENSORB  |  Zestaw sorbentów do chemikaliów DENSORB  |  Zestaw sorbentów uniwersalnych DENSORB Sets

 

 


Jakich zasad przestrzegać przy usuwaniu?

Same sorbenty do chemikaliów i oleju nie stanowią ryzyka dla bezpieczeństwa. Przejmują jednak właściwości wchłoniętej cieczy. Użyte sorbenty do chemikaliów i oleju należy usuwać odpowiednio do przepisów prawa. Decyduje o tym rodzaj wchłoniętej cieczy. Tak więc włóknina nasycona olejem musi być traktowana zgodnie z przepisami o usuwaniu olejów świeżych i przepracowanych. Informacji na ten temat udzielają właściwe władze (wydziały gospodarki wodnej, urzędy ochrony środowiska).


Jakie sorbenty powinienem mieć zawsze w zapasie?

Zgodnie z Kodeksem Pracy i przepisami bhp pracodawca winien przeprowadzić ocenę zagrożeń i ustalić, czy składowanie materiałów niebezpiecznych i posługiwanie się nimi rodzi zagrożenie dla zatrudnionych lub innych osób. W ramach tej oceny zagrożeń należy też określić odpowiednie środki zaradcze.

Należy sprawdzić, z jakimi cieczami mają Państwo do czynienia w codziennej pracy. Należy przy tym wziąć pod uwagę rodzaj i ilość tych substancji i prace przy nich wykonywane. Powinni Państwo zawsze mieć do dyspozycji dostateczną ilość włókniny chłonnej odpowiedniej do wchłonięcia tych cieczy. 

Dalej poniżej na tej stronie znajdą Państwo wszystkie ważne informacje i pomoc w decyzji o wyborze optymalnego produktu. Skorzystajcie Państwo także z naszej praktycznej Wyszukiwarki produktów, aby w paru kliknięciach znaleźć odpowiedni dla siebie sorbent.


Plan akcji ratunkowej na wypadek wycieku, w 10 prostych krokach

Wystarczy chwila nieuwagi – i już się dzieje coś niedobrego. W razie wycieku nie ma czasu na rozmyślania nad możliwymi środkami zaradczymi. Każdy zakład pracy, który stosuje, przetwarza lub składuje materiały niebezpieczne, powinien posiadać plan akcji ratunkowej na wypadek konieczności usuwania rozlanych cieczy. Nasz podręcznik pokaże Państwu w 10 prostych krokach, jak opanować wyciek!

Tu znajdą Państwo plan akcji ratunkowej do pobrania:

Pobierz plan akcji ratunkowej

Uwaga: Przedstawiony plan akcji ratunkowej jest jedynie standaryzowanym zaleceniem. Sporządźcie Państwo ewentualnie swój indywidualny plan akcji ratunkowej uwzględniający warunki na miejscu.


Szkolenie z usuwania wycieków

Szkolenie z usuwania wycieków

Akademia DENIOS
Uczyć się od profesjonalistów – wiedzę stosować w praktyce

Plan akcji ratunkowej na wypadek wycieku powinien być nie tylko znany w zakładzie pracy, ale w idealnym przypadku także przećwiczony. Na szkoleniu „Usuwanie wycieków” Akademii DENIOS przećwiczą Państwo pod kierunkiem profesjonalisty prawidłowe postępowanie w sytuacji awaryjnej i zoptymalizują Państwo swoje wewnętrzne zarządzanie ryzykiem. Chętnie udzielimy Państwu przy tej okazji osobiście porady odnośnie Państwa indywidualnych okoliczności w zakładzie.

Szkolenie „Usuwanie wycieków“


Optymalny dobór produktów

Sorbenty DENSORB są dostępne do najróżniejszych zastosowań i w wielu praktycznych formach. Aby mogli Państwo szybko znaleźć produkt odpowiadający swojemu przypadkowi, zebraliśmy poniżej wszystkie ważne informacje i pomoce w podejmowaniu decyzji.


Dziedziny zastosowań

Odpowiedni sorbent do Państwa zastosowania powinni Państwo najpierw dobrać do cieczy przewidzianej do zbierania. Sorbenty DENSORB dostępne są w 3 wersjach dla różnych dziedzin zastosowania:

 

DENSORB UNIVERSAL
Właściwości: hydrofilowy, wchłania niemal wszystkie ciecze
Nadaje się do: olejów, płynów chłodzących, smarów, środków przeciw zamarzaniu, emulsji oleju z wodą i innych cieczy wodnistych, jak również nieagresywnych kwasów i ługów
DENSORB OLEJ
Właściwości: hydrofobowy, wchłania ciecze na bazie węglowodorów, odpycha wodę
Nadaje się do: olejów, benzyny, oleju napędowego, rozpuszczalników i nafty
DENSORB SPEZIAL
Właściwości: hydrofilowy, obojętny chemicznie, wchłania niemal wszystkie ciecze włącznie z agresywnymi chemikaliami
Nadaje się do: kwasów, ługów i mediów agresywnych

 

Nie są Państwo pewni, jaka wersja DENSORB jest odpowiednia do Państwa chemikaliów i materiałów? Tu znajdą Państwo naszą listę zgodności sorbentów z chemikaliami.


Formaty

Sorbenty DENSORB są dostępne w wielu praktycznych formatach. Niezależnie od tego, czy chodzi o ekonomiczne zastosowanie do niewielkich ilości kropli, czy o wysokie codzienne zużycie, przy wyborze odpowiedniego formatu mogą się Państwo kierować opisem zastosowania.

DENSORB – rolki

DENSORB Rolki

Materiał DENSORB w rolkach nadaje się idealnie do przykrywania dużych powierzchni, np. przy cieknących maszynach lub pod nimi. Produkty te są dostępne w różnych szerokościach i dla oddzielenia potrzebnej ilości mają perforację przez środek i co 40 cm w poprzek. Umożliwia to pobranie dokładnie takiej ilości włókniny chłonnej, jaka akurat jest potrzebna.

Czy potrzebują Państwo z reguły większych ilości włókniny chłonnej (np. do przykrycia podłogi) albo czy z Państwa codziennych potrzeb wynika wysokie zużycie? W takim razie odpowiedni będzie dla Państwa materiał DENSORB w rolkach. Dzięki praktycznej perforacji mogą Państwo oderwać dokładnie potrzebną ilość i zużyć tylko tyle materiału, ile jest konieczne.

DENSORB – maty

DENSORB Maty

Maty DENSORB to prawdziwe multitalenty: sprawdzają się zarówno przy wchłanianiu cieczy przy pracach obsługowych lub czyszczeniu, jak i przy efektywnym zwalczaniu wycieków. Umożliwiają one odpowiednie do potrzeb i ekonomiczne użycie w codziennej pracy i doskonale się też nadają do stałego użytku wszędzie tam, gdzie trzeba przechwycić rozlane niewielkie ilości w kroplach. W razie wycieku maty DENSORB nadają się do zebrania rozlanych cieczy.

Maty przycięte odpowiednio do zastosowań mają dodatkowo perforację przez środek dla oszczędnego zużywania. Można więc szybko i bez komplikacji oderwać także mniejszą ilość włókniny chłonnej i zużyć tylko tyle materiału, ile koniecznie potrzeba. 

DENSORB – węże

DENSORB Węże

Węże DENSORB są nieodzowne do zwalczania wycieków. Mają one wysoką chłonność i łatwo dają się formować. Pozwala to szybko i bez komplikacji otamować wycieki, np. z uszkodzonych maszyn lub pojemników. Rozlane ciecze zostają nie tylko ograniczone, a przez to skutecznie zapobiega się ich rozprzestrzenianiu, ale są też niezawodnie wiązane.

Szczególnie elastyczna forma węża pozwala przy tym na nieograniczone zastosowania. Wężami DENSORB da się optymalnie dotrzeć także do trudno dostępnych miejsc.

DENSORB – poduszki

DENSORB Poduszki

Poduszki DENSORB mają dużą chłonność, a zajmują niewiele miejsca, i dzięki swojej elastycznej formie idealnie nadają się do niezawodnego wchłaniania rozlanych cieczy albo kapiących kropli w trudno dostępnych miejscach.

Wypełnienie ze specjalnego polipropylenu zapewnia przy tym szczególnie dobrą chłonność. Poduszki DENSORB doskonale się zatem nadają do stałego stosowania, np. przy nalewaniu. Również przy otamowaniu wycieków poduszki DENSORB są niezawodną pomocą.

DENSORB Varioform

DENSORB Varioform

Korzyść dla wszystkich użytkowników materiału Varioform: Są Państwo przygotowani na każdy rodzaj zastosowania! Bo DENSORB Varioform to jeden produkt w 4 różnych formatach. Varioform można stosować uniwersalnie jako rolkę, matę, wąż czy ścierkę do czyszczenia i nadaje się zarówno do codziennego użytku, jak i do zwalczania nieoczekiwanych wycieków.

Włóknina chłonna jest już poskładana na rolce. Dzięki wielokrotnej perforacji wzdłuż i w poprzek można jednak łatwo oderwać odpowiedni format do każdego zastosowania. Umieszczony w praktycznym i niezajmującym miejsca kartonie-podajniku DENSORB Varioform nadaje się idealnie do użytku mobilnego lub na stole warsztatowym i może być szybko zastosowany w każdym miejscu.

DENSORB - nakładki na beczkę

DENSORB Nakładki na beczkę

Przy zakładaniu pomp lub lejków na stojącą beczkę nakładki DENSORB niezawodnie chronią pokrywę beczki przed zanieczyszczeniem i rozlewaniem zawartości. Nakładki DENSORB na beczkę są specjalnie przykrojone do beczek 200 l i dostępne wyłącznie w wersji UNIVERSAL do wchłaniania olejów, płynów chłodzących, rozpuszczalników oraz nieagresywnych kwasów i ługów.

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo jeszcze inne praktyczne formaty DENSORB, jak dywany, zapory przeciwolejowe, kostki wchłaniające olej, pochłaniacze oleju, kurtyny przeciwolejowe, granulaty i zestawy ratunkowe.


Grubości materiału

Innym ważnym kryterium przy doborze produktu jest jego chłonność. Chłonność zależy od właściwości materiałowych produktów. Rolki i maty DENSORB są dostępne w dwóch grubościach materiału. Dzięki temu mogą Państwo stosować włókninę chłonną odpowiednią do ilości cieczy.

DENSORB light

LIGHT = pojedyncza chłonność

Normalna grubość materiału, bardzo wszechstronna i idealna przy wchłanianiu mniejszych ilości cieczy przy naprawach, mniejszych wyciekach lub przy codziennej produkcji.

DENSORB heavy

HEAVY = podwójna chłonność

Materiał o grubości ekstra i maksymalnej chłonności. Duża wytrzymałość na zerwanie umożliwia dłuższe użytkowanie i/lub pochłanianie większych ilości cieczy, np. przy większych wyciekach.


Gatunki

Im większa wytrzymałość, tym silniej i dłużej produkt może być poddawany obciążeniom i pozostawać w użytkowaniu. Zależnie od zastosowania powinni więc Państwo zastanowić się, czy potrzebują Państwo ekstremalnej wytrzymałości, czy też może do Państwa celów wystarczy normalna jakość. Rolki i maty DENSORB dostępne są w 3 różnych gatunkach:

Rolki i maty DENSORB® PREMIUM TRIPLE

PREMIUM TRIPLE

Najwyższe standardy czystości i trwałości.

 

Rolki i maty DENSORB® w potrójnej jakości premium, dzięki swojej wielowarstwowej strukturze, spełniają najwyższe wymagania dotyczące trwałości i czystości. Wzmocnienie splotu wiążącego z obu stron przepuszczalną dla cieczy warstwą ochronną zapewnia maksymalną odporność na rozdarcie i ścieranie. Kolejna zaleta: Gładka warstwa ochronna Economy PLUS nie pozostawia włókien i dlatego maty te są idealne do wrażliwych zastosowań i powierzchni.

Rolki i maty DENSORB® ECONOMY TRIPLE

ECONOMY TRIPLE

Duża wytrzymałość mechaniczna gwarantuje długotrwałe użytkowanie.

Rolki i maty DENSORB® w ekonomicznej potrójnej jakości dzięki swojej wielowarstwowej strukturze spełniają najwyższe wymagania dotyczące trwałości i czystości. Obustronne wzmocnienie włókniny chłonnej warstwą ochronną przepuszczalną dla cieczy zapewnia najwyższą wytrzymałość na rozdarcie i ścieranie. Idealnie sprawdzają się na produkcji, w laboratoriach i innych obszarach wrażliwych na zabrudzenia.

Maty i rolki DENSORB® ECONOMY DOUBLE

ECONOMY DOUBLE

Gatunek ECONOMY DOUBLE dla wysokich wymagań odnośnie trwałości i wydajności.

Maty i rolki DENSORB w gatunku ECONOMY DOUBLE mają dodatkową niestrzępiącą się włókninę ochronną na stronie wierzchniej. Ta dodatkowa mocna warstwa zapewnia wysoką wytrzymałość na rozdarcie i ścieranie. Materiał idealny do niemal wszelkich zastosowań – np. jako wytrzymałe pokrycie podłogi, do długotrwałego użytkowania lub do prac przy czyszczeniu.

DENSORB® ECONOMY SINGLE

ECONOMY SINGLE

Gatunek przewidziany do większości zastosowań w codziennej pracy zakładu.

Maty i rolki DENSORB® w gatunku ECONOMY SINGLE są to chłonne włókniny bez dodatkowego wzmocnienia strony wierzchniej lub spodniej. Nadają się do ekonomicznego użytku przy usuwaniu mniejszych wycieków lub do codziennego wykorzystania przy czyszczeniu, konserwacji i naprawach.

 


DENSORB w skrócie

Sorbenty sypkie - najczęstsze pytania

Kiedy lepiej jest zastosować granulat, a nie włókniny chłonne?

Jeśli ciecz gromadzi się w zagłębieniach wyboistego bądź nierównego podłoża. 

Który granulat nadaje się do zbierania acetonu

Sorbent do chemikaliów i kwasów o numerze katalogowym: 157219, ponieważ tłumi on powstawanie niebezpiecznych oparów.

Czy jest sorbent do biopaliwa?

Zasadniczo wszystkie granulaty DENIOS wchłaniają biopaliwa. Należy jednak uwzględnić fakt, że ze względu na konsystencję ich wchłanianie przebiega wolniej, niż zwykłego oleju napędowego.

Szukam sorbentu do zbierania oleju hydraulicznego, ale nie chcę zwiększać zagrożenia pożarowego w swoim magazynie. Jakie produkty mogą Państwo polecić?

Sorbent uniwersalny, Universal drobnoziarnisty, Universal gruboziarnisty albo Universal Extra gruboziarnisty. Granulaty te nadają się do zbierania olejów, a oprócz tego są niepalne. Nie stanowią więc dodatkowego zagrożenia pożarowego.

Szukam niedrogiego uniwersalnego granulatu, którym w razie wypadku mogę zebrać również kwas siarkowy. Który granulat mi Państwo polecą?

Universal gruboziarnisty. Jest to niedrogi granulat o uniwersalnym zastosowaniu, którym można również zbierać kwasy. 

Klient szuka granulatu do zebrania oleju, który dostał się do kanału. Który granulat polecą mu Państwo?

Pływający sorbent do oleju. Ten sorbent odpowiada typowi I i II wg niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, a tym samym jest dopuszczony do zbierania oleju na powierzchni wód. 

Klient poszukuje sorbentu do oleju o wysokiej chłonności, który nie porysuje mu nowej podłogi w jego hali. Który produkt mogą Państwo polecić?

Łagodny dla podłoża sypki sorbent do oleju Quick-Sorb 


Chronić środowisko – oszczędzać koszty. Wydajnymi sorbentami.

Katalog Sorbenty

Chronić środowisko – oszczędzać koszty.
Wydajnymi sorbentami.

Sorbenty DENSORB pomogą Państwu w ograniczeniu ryzykownych i szkodliwych dla środowiska następstw kapania kropli – we wszystkich dziedzinach przemysłu i chemii. W naszej broszurze „Tamowanie wycieków i sorbenty firmy DENIOS” zestawiliśmy dla Państwa oprócz wypróbowanych klasycznych artykułów DENSORB także wiele nowości i przydatnych akcesoriów.

Oglądaj onlineChętnie Państwu doradzimy!

Czy potrzebna jest Państwu osobista porada na temat tamowania wycieków i sorbentów? Prosimy o kontakt! Nasz zespół ekspertów chętnie pomoże Państwu rozwiać wątpliwości.

 • Profesjonale doradztwo: Tel. 22 279 40 00

 • Pytania