DENIOS Sp z.o.o
ul. Słoneczna 26
05-816 Michałowice

Tel.: 22 279 40 00
Fax: 22 279 40 01
E-Mail: info@denios.pl
Internet: www.denios.pl

Optymalne rozmieszczenie i instalacja pryszniców ratunkowych

Wybór lokalizacji prysznica ratunkowego ma kluczowe znaczenie dla skutecznego udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Czynniki związane z bezpieczeństwem odgrywają równie ważną rolę, co warunki techniczne i konstrukcyjne w wybranym miejscu instalacji. Poniżej dowiesz się, co jest ważne przy wyborze lokalizacji pryszniców bezpieczeństwa i uzyskasz szczegółowy wgląd w różne opcje instalacji. Przedstawiamy również rozwiązania do instalacji na zewnątrz oraz przypadki specjalne, takie jak instalacja w strefach zagrożonych wybuchem i w zastosowaniach mobilnych.

Wybór lokalizacji pryszniców ratunkowych: aspekty związane z bezpieczeństwem

Wybór lokalizacji prysznica bezpieczeństwa wymaga starannego planowania. W końcu w sytuacji awaryjnej szybkość, z jaką poszkodowany pracownik otrzyma pomoc, zależy od optymalnego umiejscowienia prysznica bezpieczeństwa. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, podczas instalacji prysznica należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe aspekty: umiejscowienie, dostępność i widoczność.

Umiejscowienie

W sytuacji awaryjnej należy zapewnić optymalną dostępność prysznica awaryjnego. Norma EN 15154 stanowi, że do prysznica awaryjnego należy dotrzeć w ciągu maksymalnie 10 sekund od źródła zagrożenia. W przypadku substancji szczególnie niebezpiecznych może to nastąpić również szybciej. Zależy to od Twojej oceny ryzyka.
Nasza wskazówka: wykonaj test praktyczny i zobacz jak szybko możesz w porę osiągnąć natrysk od źródła zagrożenia.

Dostępność

Wyobraź sobie, że masz coś w oku – powieki odruchowo się zamykają i musisz dotrzeć pod prysznic awaryjny przy znacznie ograniczonej widoczności. Jeśli ścieżka nie jest teraz jasna, masz problem. Podczas ustawiania pryszniców awaryjnych należy unikać ryzyka potknięcia. Osoby poszkodowanej nie należy zmuszać do wchodzenia po schodach, wchodzenia na rampy lub otwierania drzwi. Dlatego zawsze umieszczaj prysznic awaryjny na tym samym poziomie, co źródło zagrożenia i unikaj przeszkód, takich jak drzwi i bramy, na drodze do prysznica awaryjnego. W normie DIN EN 15154 podano również odpowiednie wymagania.

Widoczność

Aby prysznic awaryjny nie został przeoczony, niezbędna jest dobra widoczność. Oprócz odpowiedniego oświetlenia i wyraźnych znaków awaryjnych, takich jak „prysznic awaryjny” lub „natryski do przemywania oczu”, sam wybór lokalizacji może również przyczynić się do poprawy widoczności. Na przykład prysznic bezpieczeństwa umieszczony centralnie w pomieszczeniu jest znacznie bardziej zauważalny niż ten, który znajduje się w „najdalszym kącie”.

Wymagania techniczne dotyczące lokalizacji prysznica ratunkowego

Oprócz względów bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę warunki techniczne w miejscu montażu prysznica awaryjnego. Bardzo ważne jest, aby dostępne były wszystkie wymagane przyłącza i odpowiednie możliwości montażu prysznica awaryjnego.

Przyłącza wodne i przepływ objętościowy wody

W miejscu montażu należy upewnić się, że dopływ wody jest wystarczający do obsługi prysznica awaryjnego. Należy tu wziąć pod uwagę różne aspekty, w zależności od tego, czy prysznic ma stałe przyłącze wody, czy zbiornik akumulacyjny, czy jest zainstalowany na zewnątrz, czy wewnątrz. W przypadku montażu na zewnątrz prysznic awaryjny należy ogrzać, aby zapobiec jego zamarznięciu. Minimalne wymagania dotyczące strumienia objętości wody dla różnych konstrukcji pryszniców awaryjnych reguluje norma EN 15154.

Temperatura wody

Norma PN EN 15154 zaleca letnią temperaturę wody do natrysku awaryjnego w zakresie od 15 do 37°C. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę wody, jako wyposażenie dodatkowe dostępne są baterie termostatyczne, które można podłączyć do natrysku awaryjnego i zapewnić odpowiednią temperaturę w punkcie poboru wody. W przypadku niekontrolowanego wzrostu temperatury ciepłej wody lub awarii zimnej wody, włącza się funkcja zapobiegająca oparzeniom.

Lokalizacje bez przyłącza wody

Jeśli na miejscu nie jest dostępne przyłącze wody, alternatywnie, w zależności od miejsca instalacji, można rozważyć użycie butelek do przemywania oczu ze sterylnym płynem do płukania lub zastosowanie awaryjnego prysznica zbiornikowego. Ten ostatni jest niezależny od dopływu wody dzięki zintegrowanemu zbiornikowi.

Ochrona przed zanieczyszczeniem bakteryjnym poprzez krążenie

Dostępne są również prysznice awaryjne, które oprócz zwykłego przyłącza wody nadają się również do podłączenia do głównego rurociągu pierścieniowego lub rury cyrkulacyjnej. Ciągła cyrkulacja wody w systemie zapobiega zastojom wody, co znacznie zmniejsza ryzyko skażenia zarazkami.

Prysznice awaryjne do podłączenia do głównego przewodu cyrkulacyjnego

Podłączenia zasilania

W przypadku natrysków awaryjnych wyposażonych w elementy elektryczne, takie jak oświetlenie, funkcje alarmowe lub regulacja temperatury, wymagane jest również przyłącze elektryczne.

Zatrzymywanie i usuwanie wody

Jeżeli prysznic awaryjny jest używany do spłukiwania po wypadkach z udziałem substancji niebezpiecznych, istnieje ryzyko skażenia wody użytkowej. Dlatego ważne jest, aby podczas planowania prysznica awaryjnego rozważyć możliwości przechowywania i prawidłowego usuwania zużytej wody. Aby spełnić te wymagania, nasze indywidualnie konfigurowane prysznice awaryjne mogą zostać wyposażone w tacę zbiorczą.

Opcje montażu

Po wybraniu optymalnej lokalizacji prysznica awaryjnego, ze względów bezpieczeństwa i dostępnych przyłączy nadal należy znaleźć odpowiednią opcję instalacji. Aby prysznic awaryjny mógł działać niezawodnie w każdej sytuacji, należy go zamocować stabilnie i bezpiecznie. Wybrany sposób montażu powinien także umożliwiać łatwy dostęp do prysznica awaryjnego, co umożliwi szybkie skorzystanie z niego w sytuacjach awaryjnych.

Aby dobrać odpowiedni prysznic awaryjny w zależności od konstrukcji budynku i dostępnej przestrzeni, można wybrać produkt spośród różnych typów instalacji, oferujących różne opcje montażu.

  • Montaż na podłodze

  • Montaż na ścianie

  • Montaż sufitowy

  • Montaż nad drzwiami

  • Montaż stołu

Poniżej szczegółowo wyjaśniono cechy szczególne poszczególnych opcji montażu.

Różnorodność metod instalacji pryszniców ratunkowych

W naszej szerokiej ofercie oferujemy prysznice awaryjne do różnych typów instalacji, aby spełnić dedykowane wymagania Twojego środowiska pracy. Każdy rodzaj mocowania ma określone zalety i ma na celu zapewnienie skutecznej pierwszej pomocy w sytuacji awaryjnej.

Montaż na ścianie

Montaż naścienny jest jedną z najpopularniejszych opcji montażu pryszniców awaryjnych, ponieważ pozwala na instalację oszczędzającą miejsce bez wpływu na miejsce pracy. Dzięki podwyższonemu położeniu na ścianie prysznic awaryjny jest dobrze widoczny, a wymagane przyłącza są zwykle już w zasięgu ręki.

Podtynkowy montaż ścienny ma tę zaletę, że instalacja jest ukryta, a rurociągi nie są widoczne. W laboratoriach często stosuje się myjki ścienne do oczu z przepustem. Daje to możliwość ukrytej instalacji w ogniwach energetycznych, co upraszcza planowanie i zapewnia dużą elastyczność.

Prysznice ratunkowe montowane do ściany

Montaż na podłodze

Wolnostojące prysznice awaryjne są idealnym rozwiązaniem, gdy montaż ścienny nie jest możliwy lub gdy wymagane jest stworzenie centralnego punktu pierwszej pomocy, łatwo dostępnego z różnych miejsc – na przykład w dużych halach i zakładach produkcyjnych. Ich główną zaletą jest dobra widoczność oraz łatwy dostęp ze wszystkich stron. Oferujemy modele montowane na podłodze, w tym prysznice do ciała, prysznice kombinowane oraz prysznice do oczu.

Prysznice ratunkowe montowane w podłodze

Montaż na suficie

Montaż sufitowy jest odpowiedni, gdy wymagany jest pojedynczy prysznic, a ograniczona przestrzeń uniemożliwia instalację na ścianie. Należy jednak upewnić się, że sufit nie jest zbyt wysoki, aby pracownicy mogli swobodnie korzystać z prysznica awaryjnego. W związku z tym montaż sufitowy jest mniej zalecany w wysokich halach. Aby prysznic bezpieczeństwa nie stanowił przeszkody w pomieszczeniu, zaleca się unikanie jego lokalizacji na środku pokoju oraz stosowanie oznaczeń.

Prysznice ratunkowe do montażu sufitowego

Montaż nad drzwami

Montaż prysznica ratunkowego lub awaryjnego nad drzwiami nie zajmuje dodatkowej przestrzeni na podłodze ani ścianie, co czyni go wyjątkowo oszczędnym rozwiązaniem. Dzięki podwyższonej pozycji prysznic jest dobrze widoczny i łatwo dostępny. To szczególnie korzystne w pomieszczeniach laboratoryjnych, gdzie wymagane jest umieszczenie prysznica przy wyjściu – montaż nad drzwiami sprawdza się tu doskonale.

Elastyczna możliwość montażu cięgła z prawej lub lewej strony drzwi pozwala na optymalne ustawienie prysznica, zapewniając lepszy dostęp i unikając kolizji z innymi elementami wyposażenia.

Prysznice awaryjne do montażu nad drzwiami

Przypadek szczególny: instalacja zewnętrznych pryszniców ratunkowych

Czasami sytuacja wymaga instalacji prysznica awaryjnego na zewnątrz, gdyż zagrożenie może wystąpić również poza budynkiem. Przy ocenie ryzyka warto uwzględnić możliwość, że w razie paniki osoby poszkodowane mogą uciec poza zadaszony obiekt. W takich przypadkach zaleca się zapewnienie dodatkowych natrysków awaryjnych na zewnątrz.

Ratunkowy prysznic zbiornikowy GFTS dla lokalizacji bez przyłącza wody

Szczególnie na zewnątrz może się zdarzyć, że w żądanym miejscu nie będzie dostępnego przyłącza wody dla prysznica awaryjnego. Jednak w przypadku awaryjnego prysznica zbiornikowego możliwości instalacji są prawie nieograniczone. Nasz prysznic awaryjny ze zbiornikiem GFTS w wersji mrozoodpornej nadaje się do montażu na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń i jest niezależny od źródła wody. Sterowane termostatem grzałki zanurzeniowe do kąpieli zapewniają odpowiednią temperaturę wody i zapobiegają zarówno hipotermii (hipotermii) osoby szukającej pomocy, jak i zamarznięciu awaryjnego zbiornika natrysku. Wodę w zbiorniku konserwuje się do sześciu miesięcy poprzez dodanie środka konserwującego.

Zbiornik prysznica awaryjnego GFTS

Przypadek szczególny: Instalacja pryszniców ratunkowych w obszarach niebezpiecznych

Prysznice ratunkowe w obszarach niebezpiecznych

Prysznice awaryjne instalowane w obszarach niebezpiecznych muszą być specjalnie zaprojektowane do tego celu i spełniać obowiązujące normy zgodnie z dyrektywą ATEX. W naszej ofercie znajdziesz modele standardowe oraz konfigurowalne natryski awaryjne do montażu w strefach EX.

Prysznice ratunkowe w obszarach niebezpiecznych
Chętnie udzielimy Ci porady!

Czy to przez telefon, e-mail, czy też osobiście w siedzibie Państwa firmy - chętnie pomożemy i doradzimy. Skontaktuj się z nami.

Fachowe doradztwo 22 279 40 00

Powiązane tematy

Ładowanie ...
i

Informacje specjalistyczne na tej stronie zostały starannie opracowane zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. DENIOS Sp. z o.o. nie może jednak udzielić żadnej gwarancji ani przyjąć odpowiedzialności za aktualność, kompletność i poprawność zarówno wobec czytelnika, jak i osób trzecich. Wykorzystanie informacji i treści do celów własnych lub osób trzecich odbywa się zatem na własne ryzyko użytkownika. W każdym przypadku należy przestrzegać obowiązujących lokalnie aktów prawnych.

Menu
Zaloguj
Twój koszykDodano do koszyka
Do koszyka
Chętnie pomożemy!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Pon - Czw: 8:00 - 17:00 | pt 8:00 - 16:00