Wanna wychwytowa - nasz klasyk od 1986 roku

Od kluczowej innowacji do największego asortymentu w Europie

Z prostego pomysłu rodzi się niekiedy prawdziwa innowacja. Z innowacji powstaje pomysł biznesowy, a z niego z kolei wyrasta koncern. W wielu przedsiębiorstwach te pierwsze przebojowe produkty zdobią gabloty albo ich rysunki konstrukcyjne wiszą na ścianie biura zarządu. W DENIOS wanna wychwytowa jeszcze dzisiaj jest stałą częścią asortymentu – i wciąż jest dalej ulepszana. Dziś oferujemy ponad 500 modeli, to największy wybór wanien wychwytowych w całej Europie.


Właściwy pomysł we właściwym czasie

Pan Helmut Dennig

Czyli: Jaką rolę odegrał stary volkswagen w zaprojektowaniu wanny wychwytowej

Założyciel DENIOS pan Helmut Dennig wpadł na pomysł wanny wychwytowej w zupełnie codziennej sytuacji: przy wymianie oleju w swoim nie pierwszej już młodości volkswagenie. W latach 80-tych XX w. ludzie często nie przejmowali się, jeśli trochę oleju się rozlało, nie mówiąc już o usuwaniu zużytego. Już wtedy Dennig miał świadomość, że trzeba coś z tym zrobić. Zbiornik na spuszczany olej był prototypem dzisiejszej wanny wychwytowej.

Kiedy w tym samym roku wydarzył się wypadek w szwajcarskim koncernie chemicznym Sandoz, jedna z największych katastrof chemicznych w Europie, szybko dało znać o sobie zapotrzebowanie również ze strony przemysłu wytwórczego. Zasada działania wanny wychwytowej jest przy tym równie prosta, jak skuteczna: beczki lub inne pojemniki składowane są na kracie przykrywającej korpus w kształcie wanny. Jeśli beczka jest nieszczelna albo jeśli coś się rozleje przy nalewaniu lub przelewaniu, to trafia do wanny wychwytowej, a nie do kanalizacji.


Odrobina nostalgii z archiwum DENIOS

„Mamy obowiązek chronić najważniejsze ze wszystkich dóbr: naturę. Tylko wtedy my i przyszłe pokolenia będziemy mogli egzystować nadal w zdrowym, czystym i nadającym się do życia otoczeniu.“

Wizja założyciela firmy pana Helmuta Denniga została utrwalona już w latach 90-tych XX w. w firmowym video. Tego wspaniałego znaleziska z naszych archiwów, które ukazuje korzenie i początki DENIOS AG – i może też wywoła u Państwa lekki uśmieszek – nie mamy oczywiście zamiaru przed Państwem ukrywać!

 

Zobacz video na Youtube


Oryginał zostaje. Rodzina produktów się powiększa.

W centrum dalszego rozwoju

Wanna wychwytowa, jako nasz główny produkt, podlega ciągłemu doskonaleniu. Jest ona powracającym tematem zespołu ds. Innowacji, ponieważ zadania i wymogi klientów są wciąż nowe i odmienne. Ponadto liczne aprobaty i standardy przemysłowe miały i mają wpływ na ewolucję linii produktów, grubość materiału, pojemność wychwytu lub produkcję jako taką. Nasza rodzina produktów rozwija się od ponad 30 lat.

Nakłady, które się opłacają – dla środowiska i przyszłych pokoleń.

Oś czasu


1986 – Godzina zero: Powstaje pierwsza wanna wychwytowa

Kiedy w 1986 r. po pożarze w pewnej szwajcarskiej firmie chemicznej duże ilości wody gaśniczej spływają do Renu długotrwale uszkadzając jego ekosystem, pomysł wykorzystania produktów służących bezpieczeństwu w zakładzie pracy również do ochrony środowiska jest jeszcze czymś nowym. Inżynier budowy maszyn Helmut Dennig rozpoznaje znaki czasu i buduje na tym swój pomysł na biznes. Rodzi się wtedy również idea stalowej wanny wychwytowej, produkowanej seryjnie przy niskich kosztach.

1987 – Ochrona także dla dużych powierzchni

Przy składowaniu cieczy niebezpiecznych zawsze może dojść do mimowolnego rozlania albo rozprysku przy przelewaniu lub pobieraniu cieczy. Z tego powodu DENIOS projektuje elementy podłogowe i do wyłożenia powierzchni, za pomocą których można zamienić pomieszczenia w całości lub części na magazyny z dopuszczeniem.

1988 – Nowe wanny wychwytowe do kwasów i ługów

Materiał, z jakiego wykonana jest wanna wychwytowa, musi się specjalnie nadawać do składowanych cieczy. Inżynierowie DENIOS szybko dostrzegają potencjał polietylenu (PE). Materiał ten jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale i wolny od korozji i bardzo odporny na oleje, kwasy, ługi i inne substancje agresywne. Tak więc w 1988 r. nasz zakład produkcyjny opuszcza pierwsza wanna wychwytowa z PE.

1988 – Składowanie i nalewanie w jednym

Kto chce nalewać niebezpieczne substancje z beczek do mniejszych pojemników, temu znany jest problem niepożądanych rozlanych kropli zagrażających środowisku i wodom gruntowym. Kolejną trudność stanowi ustawienie leżących beczek do poboru w pozycji wygodnej dla użytkownika. DENIOS poświęca się temu problemowi projektując nowe stacje poboru.

1987 – Wanna wychwytowa zyskuje mobilność

Obok wanien wychwytowych do stacjonarnego składowania materiałów niebezpiecznych asortyment zostaje powiększony o mobilne wanny wychwytowe do bezpiecznego transportu w obrębie zakładu pracy. Odtąd bezpieczne przewożenie groźnych cieczy w ciasnych pomieszczeniach i przejściach nie stanowi już problemu.

1991 – Powstają systemy regałowe ze zintegrowaną wanną wychwytową

W codziennej pracy zakładu cennym dobrem jest miejsce. Dlaczego by zatem nie składować pojemników dla oszczędności miejsca na kilku poziomach? W obliczu takiego zapotrzebowania w 1991 r. po raz pierwszy powstaje pomysł kompletnych systemów składających się z regału i pasującej do niego wanny wychwytowej. Dzisiaj otrzymają Państwo u nas regały do składowania materiałów niebezpiecznych we wszystkich istotnych rozmiarach i wariantach materiałowych, dostosowane do typowych rozmiarów pojemników. Zależnie od wersji nadają się one do składowania materiałów niebezpiecznych dla wód, cieczy zapalnych albo agresywnych chemikaliów.

Do regałów, które mają być użytkowane do składowania materiałów niebezpiecznych i przezbrojone zgodnie z przepisami, DENIOS oferuje także sprawdzone regałowe wanny podłogowe we wszystkich typowych szerokościach półki regału. Za ich pomocą mogą Państwo łatwo, ekonomicznie i zgodnie z przepisami doposażyć istniejące systemy regałowe.

1994 – Pojemność wychwytu XXL

Wanna wychwytowa musi być dostatecznie duża, żeby mogła w razie awarii zmieścić wymaganą przepisami ilość cieczy. Pojemność wychwytu wanny zależy od przewidzianych do składowania pojemników i musi odpowiadać 10% składowanej ilości, nie mniej jednak niż pojemności największego pojemnika. Jeśli w wyjątkowych przypadkach dozwolone jest składowanie na obszarach ochrony wód, to pojemność wychwytu musi wtedy wynosić 100% składowanej ilości.

Tam gdzie potrzebne są duże pojemności, albo gdzie powierzchnia magazynowa na być wykorzystywana do nalewania, tam tradycyjne wanny wychwytowe już nie wystarczają. Do szczególnie dużych ilości składowanych DENIOS poszerza rodzinę produktów o wanny wychwytowe w formacie XXL o powierzchni magazynowej do 11 m2 i pojemności wychwytu 1350 l.

1995 – Początek formowania rotacyjnego tworzyw sztucznych

Ważna jest nie tylko stała optymalizacja asortymentu i rozwijanie go przez nowe wyroby. Ważne jest także, aby zawsze być w zgodzie z najnowszym stanem techniki i wdrażać nowe metody bardziej efektywnej produkcji na najwyższym poziomie. Z tego powodu DENIOS w 1995 r. po raz pierwszy uruchamia własną instalację rotacyjnego formowania tworzyw sztucznych. Odtąd produkowane są tu nasze wanny wychwytowe z polietylenu do składowania agresywnych mediów, jak kwasy i ługi.

1998 - Kompaktowa, ale użyteczna: Wanna na małe pojemniki

Wanna na małe pojemniki to kolejna nowość DENIOS na rynku. Ma kompaktowe wymiary i jest łatwa w użyciu, pozwala na składowanie małych pojemników wszędzie tam, gdzie muszą być stosowane.

Dzięki swojej budowie wanny na małe pojemniki mogą być wykorzystywane także jako wanny wychwytowe na rozlane krople, np. na stole warsztatowym.

Szeroka rozbudowa rodziny produktów

Innowacje powstają często z dalszego rozwijania wypróbowanych produktów. Dlatego DENIOS inwestuje dużo czasu w stałe ulepszanie swoich wanien wychwytowych. Różne typoszeregi powiększane są o coraz to nowe warianty i w ten sposób dopasowywane do wymagań klientów. Do wypróbowanych klasycznych rozwiązań dochodzi różnorodny nowy narybek: do bezpiecznego składowania najróżniejszych materiałów i pojemników, do transportu i nalewania, od dużych do małych urządzeń.

2004 – Wanna wychwytowa dostępna online

DENIOS otwiera swój pierwszy sklep internetowy. Wanny wychwytowe i wiele innych produktów do ochrony środowiska i bhp mogą być teraz zamawiane także przez całą dobę online.

2005 – Pierwsza elastyczna wanna zabezpieczająca

Kiedy trzeba dokonywać załadunku lub wyładunku materiałów niebezpiecznych, rodzą się nowe trudności. No bo jak wstawić do wanny wychwytowej beczki na palecie? DENIOS opracowuje innowacyjną koncepcję wanien wychwytowych – i odpowiednie rozwiązanie problemu manipulowania beczkami – w postaci elastycznych wanien zabezpieczających z polietylenu (PE). Elastyczną stronę przednią daje się łatwo przygnieść widłami wózka widłowego, po czym samoczynnie wraca do położenia wyjściowego. W ten sposób można bez trudu i bezpiecznie przemieszczać beczki na paletach.

2008 – Pierwsza krata z polietylenu

Po raz pierwszy wanna wychwytowa wraz z kratą jest kompletnie w 100% wykonana z polietylenu. Ta krata nowego rodzaju jest przy tym w całości wytworzona z nowego materiału metodą wtryskową. Ponieważ nie jest to produkt z surowca odzyskiwanego, odznacza się całkowicie pewną odpornością na media. Dalsze zalety to niewielka masa i duża nośność.

2009 – Uniwersalne wanny do niemal wszelkich wyzwań

DENIOS przedstawia nową koncepcję efektywnego składowania beczek na palecie w postaci wanny wychwytowej PolySafe ECO. Ten nowy system wanien wychwytowych pozwala uniknąć kłopotliwego przeładunku, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa w zakładzie. Pojemniki dostarczone na europaletach lub paletach chemicznych mogą być wózkiem widłowym odstawiane wprost na wannie wychwytowej. PolySafe ECO należy do dzisiaj do wanien wychwytowych najpopularniejszych wśród naszych klientów. Pokazują to także liczne warianty produktu:

Wanna wychwytowa PolySafe ECO jest dostępna w trzech rozmiarach do składowania 1, 2 i 4 beczek po 200 l, i z poj. wychwytu 240, 270 i 405 l. Dodatkowo dostępna jest razem z pasującą paletą z tworzywa sztucznego jako powierzchnią odstawczą (odporną na prawie wszystkie kwasy, ługi, oleje itp.). Alternatywnie są do dyspozycji także powierzchnie dostawcze w postaci krat cynkowanych lub z PE. Uzupełnieniem tej serii produktów są bogate akcesoria, jak np. stojaki do beczek do wygodnego nalewania nad wanną wychwytową.

2013 – Innowacyjne połączenie materiałów

Wanny wychwytowe serii VarioTwin to dalsze nowości zaprezentowane przez DENIOS do przepisowego składowania substancji niebezpiecznych dla wód i cieczy zapalnych. Innowacyjna kombinacja materiałów stali i tworzywa sztucznego optymalizuje ochronę przed korozją i podwyższa w ten sposób trwałość badanych wanien wychwytowych o wypróbowanej jakości stali ze ściankami grubości 3 mm. Nóżki z tworzywa sztucznego chronią przed wilgocią od spodu. Zabezpieczają wrażliwe narożniki wanien wychwytowych i umożliwiają z czterech stron podjazd wózkiem widłowym lub paletowym.

2014 – Zakład produkcyjny DENIOS opuszcza 100.000-czna stalowa wanna wychwytowa

Nasz produkt nr 1, wanna wychwytowa, nie na darmo jest klasykiem: nawet 28 lat po swoim zaprojektowaniu nic nie straciła na znaczeniu dla zakładowej ochrony środowiska. Z tym większą dumą pracownicy DENIOS prezentują w 2014 r. stutysięczną wannę wychwytową ze stali, która opuściła halę produkcyjną DENIOS.

2015 – Pierwsza wanna wychwytowa wykonana metodą głębokiego tłoczenia

Tzw. „głębokie tłoczenie" to metoda produkcyjna znakomicie znana z przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego. Firmie DENIOS udaje się przenieść tę technologię do składowania materiałów niebezpiecznych. DENIOS przedstawia pierwszą wykonaną metodą głębokiego tłoczenia wannę wychwytową UltraSafe. Po raz pierwszy na rynku pojawia się produkt tego rodzaju zupełnie bez spawów – wykonany z jednego kawałka stali.

Głębokie tłoczenie sprzyja trwałości, wytrzymałości i stabilności stali. Jednocześnie materiał ciągniony podlega formowaniu. Nie występuje tu spawanie, które jest konieczne przy produkcji innych stalowych wanien wychwytowych. Wanna wychwytowa UltraSafe o grubości ścianek 3 mm jest badana na zgodność z normą i absolutnie szczelna na ciecze.  Sam tylko ten produkt otrzymał liczne międzynarodowe wyróżnienia i Design-Awards: np. platynową nagrodę CLAP Award w kategorii „Best Design of Tool or Equipment”, medal targów Expochem w Warszawie za niezwykłe wzornictwo, przydatność i funkcjonalność, czy finalista konkursu DOBRY WZÓR 2016 organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. I wreszcie przeszło 75 tys. czytelników mediów wydawnictwa fachowego GIT wybrało UltraSafe jako jeden z najlepszych produktów roku 2015 w kategorii "Ochrona przeciwpożarowa, przeciwwybuchowa i bhp". 

2017 – Wanny wychwytowe ze wskaźnikiem wycieków

Przy składowaniu najmniejszych ilości materiałów, np. zapasu dziennego cieczy niebezpiecznych na stole warsztatowym albo laboratoryjnym, chętnie wykorzystywane są wanny na małe pojemniki. Jednak ze względu na stosunkowo niewielką pojemność wychwytu wanna na małe pojemniki może szybko zostać wypełniona, a w razie nieuwagi przepełniona. Jeśli stosowana jest krata, to trzeba ją do kontroli kłopotliwie opróżniać i podnosić. DENIOS likwiduje ten problem sprytnym rozwiązaniem: nowe wanny na małe pojemniki typu SC-P (dostępne od jesieni 2017 r.) są seryjnie wyposażane we wskaźnik wycieków. Jeśli w wannie wychwytowej znajduje się ciecz, to jest to sygnalizowane przez plastikowy trzpień w jaskrawym czerwonym kolorze.

2019 – Wprowadzenie nowych marek producenta 

Jako projektant i producent wiemy, że wymagania naszych klientów są zróżnicowane w najwyższym stopniu. Aby mieć gwarancję otrzymania najlepszego rozwiązania do swoich potrzeb magazynowych, zmieniliśmy od podstaw nasz asortyment wanien wychwytowych i teraz przedstawiamy nasze nowy marki producenta: base-line, classic-line, pro-line.

Dowiedz się więcej

Lata 20-ste

2020: DENIOS opracowuje pierwszy na świecie system ostrzegania o niebezpiecznych wyciekach SpillGuard®

SpillGuard® nadaje się do prawie każdego modelu wanny wychwytowej, wykrywa najczęściej spotykane niebezpieczne ciecze i w razie wycieku przez 24 godziny skutecznie ostrzega wydając sygnał akustyczny i optyczny - ten system ostrzegawczy jest zatem prawdziwą rewolucją w postępowaniu w wyciekami. 


Bezpieczeństwo oznacza różnorodność

Właściwa wanna wychwytowa dla każdego zapotrzebowania

Różnorodność jest konieczna, gdy wymagania klientów są bardzo różne. Wanna wychwytowa powinna być perfekcyjnie dostosowana do indywidualnego zastosowania. Toteż przewidziany do składowania materiał niebezpieczny decyduje o materiale potrzebnej wanny wychwytowej: np. media korodujące metal, jak kwasy i ługi, nie mogą być składowane na wannie stalowej. W dziedzinie żywności właściwym wyborem jest stal szlachetna, wobec jej dobrych właściwości higienicznych. Dużą rolę odgrywa również pojemność wychwytu. Na wybór odpowiedniej wanny wychwytowej wpływają także przepisy i wymagania prawa.

Aby mieli Państwo gwarancję uzyskania najlepszego rozwiązania do swoich potrzeb, DENIOS oferuje Państwu najszerszy wachlarz wanien wychwytowych w Europie: wanny ze stali zwykłej lub szlachetnej, tworzywa sztucznego, ze zintegrowanymi kieszeniami na widły lub bez, wanny przewoźne i najróżniejsze rozmiary od wanny na małe pojemniki do wanien w formacie XXL mających przeszło 1000 l pojemności wychwytu.

Odkryjcie Państwo największy asortyment w Europie:


Rady eksperta od wanien wychwytowych

Wanna wychwytowa jest od dawien dawna naszym produktem nr 1 – toteż przez ponad 3 dziesięciolecia zgromadziliśmy mnóstwo wiedzy, którą wykorzystujemy nie tylko w naszych wyrobach. Chętnie przekażemy Państwu cenne wskazówki naszych ekspertów. W naszym praktycznym poradniku dowiedzą się Państwo wszystkiego o prawidłowym składowaniu materiałów niebezpiecznych z użyciem wanien wychwytowych.

Do poradnika

Wanny wychwytowe ze stali

Wanny wychwytowe ze stali

Wanny wychwytowe z tworzywa

Wanny wychwytowe z tworzywa

Wanny wychwytowe ze stali nierdzewnej

Wanny wychwytowe ze stali nierdzewnej

Wanny stalowe na małe pojemniki

Wanny stalowe na małe pojemniki

Wanny na małe pojemniki z tworzywa

Wanny na małe pojemniki z tworzywa

Wanny na małe pojemniki ze stali nierdzewnej

Wanny na małe pojemniki ze stali nierdzewnej


Zawsze dobre rady

Potrzebują Państwo porady na temat odpowiedniej wanny wychwytowej? Prosimy o kontakt! Nasz zespół ekspertów chętnie Państwu pomoże.

  • Fachowe doradztwo: Tel. 22 279 40 00

  • Pytania