Jak unikać wypadków przy chodzeniu

Jak unikać wypadków przy chodzeniu

Wypadki na skutek potknięcia się, poślizgu lub upadku są stale na czele statystyki wypadkowości. Jak donoszą Niemieckie Ustawowe Ubezpieczenia od Wypadków (DGUV), co piąty wypadek w zakładzie pracy idzie na konto śliskich podłóg i przeszkód grożących potknięciem. Często przy tym największe znaczenie mają drobne przyczyny: prawie 60 % wypadków – najwięcej – wynika z marnego stanu powierzchni, podłóg i stref komunikacji. Ale i inne zagrożenia czyhają w codziennej działalności zakładu pracy na ludzi, np. walające się materiały albo brak ogrodzenia niebezpiecznych miejsc.

Przedstawiamy Państwu 5 możliwości skutecznego unikania wypadków przy chodzeniu.


5 rad, jak się chronić przed wypadkami przy chodzeniu

1  Zapewnij solidną podstawę

Zwróćcie Państwo większą uwagę na swoje podłogi! Zbyt gładka powierzchnia, za mały współczynnik tarcia albo nieuchronne zużycie powodują śliskość sprzyjającą wypadkom przy chodzeniu. Stosując specjalne antypoślizgowe maty, wykładziny podłogowe i profile zapewnią Państwo mocną podstawę, po której można bezpiecznie chodzić.


2  Unikaj ślizgawek

Podłoga łatwo może się przeobrazić w niechcianą ślizgawkę na skutek zanieczyszczenia, np. przez rozlane ciecze, smary, oleje, pył albo materiał ziarnisty. Użyjcie Państwo mat-wycieraczek w celu ograniczenia zasięgu zanieczyszczeń. A gdyby jednak coś się rozlało, to stosując odpowiedni sprzęt do czyszczenia powierzchni zapewnią Państwo czystość i bezpieczeństwo. Do zwalczania wycieków substancji niebezpiecznych przeznaczone są specjalne sorbenty do chemikaliów.


3  Zażegnaj groźbę potknięcia

Plątanina kabli, walające się materiały, przewody ułożone w przejściu – wszędzie mogą czyhać pułapki na przechodzących. Nie są też bez znaczenia nierówności na podłodze, np. oderwane albo dziurawe wykładziny. Typowe takie przeszkody mogą Państwo unieszkodliwić w mgnieniu oka przez naprawę uszkodzonych powierzchni i przykrycie kabli i węży. Zawsze trzeba pamiętać, że materiały i narzędzia mają swoje stałe miejsce – wtedy nie będą się poniewierać byle gdzie zagradzając drogę.


4  Wskaż kierunek i odgradzaj

Wskażcie Państwo bezpieczną drogę przez swój zakład pracy! Przez rozdzielenie i oznakowanie dróg komunikacyjnych dla pieszych i pojazdów zapobiegną Państwo niebezpiecznym kolizjom. Znaki na podłodze ostrzegają np. o różnicach poziomu na różnych jej częściach. Miejsca niebezpieczne, jak wykopy budowlane lub szyby zabezpieczą Państwo barierami.


5  Zapewnij widoczność

Mimo że będziemy mieli oczy szeroko otwarte, to przeszkody lub rozlane ciecze trudno zauważyć przy słabym świetle. Dlatego ostatnim ważnym działaniem zapobiegającym wypadkom przy chodzeniu jest zapewnienie optymalnego oświetlenia.