Akumulatory litowe: Ogranicz ryzyko!

Akumulatory litowe: Ogranicz ryzyko!

Akumulatory litowe mogą stwarzać duże zagrożenie przy posługiwaniu się nimi. Głębokie rozładowanie, pożar, reakcje chemiczne, a w najgorszym razie wybuch – każdy taki przypadek oznacza niebezpieczeństwo dla pracowników, zakładu pracy i środowiska. Tu otwiera się pole do działania dla DENIOS. Dla Państwa bezpieczeństwa oferujemy bogaty asortyment specjalny. Nie ma tu znaczenia, czy chcą Państwo bezpiecznie magazynować, ładować, testować czy transportować akumulatory litowe.


Bezpieczne magazynowanie i ładowanie akumulatorów litowych

Akumulatory litowe stanowią szczególne wyzwanie dla systemów magazynowych. Bez względu na to, czy muszą Państwo składować duże ilości akumulatorów litowych, czy stosować urządzenia, w których takie akumulatory są zamontowane, rzecz w tym, żeby przez fachowe składowanie uniknąć powstania szkód i zagwarantować ochronę ubezpieczeniową. Np. niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Mienia (VdS) zaleca już dla akumulatorów średniej mocy zwiększone środki bezpieczeństwa, jak np. składowanie w strefach oddzielonych od siebie pod względem pożarowym. Bezpieczne wyroby DENIOS z certyfikowaną ochroną przeciwpożarową od wewnątrz i z zewnątrz stanowią optymalną podstawę dla bezpiecznego składowania akumulatorów litowych.

Jeszcze większe ryzyko pojawia się przy ładowaniu akumulatorów litowych oraz obchodzeniu się z egzemplarzami uszkodzonymi. Optymalnym zabezpieczeniem będzie odpowiedni monitoring elektroniczny oraz właściwa instalacja gaśnicza. Dlatego w naszym asortymencie znajdą Państwo także warianty wyrobów specjalnie zaprojektowane do ładowania akumulatorów litowych oraz obszerny program dodatkowych zabezpieczeń dla naszych systemów pomieszczeń technicznych.


Przepisowy transport akumulatorów litowych

Akumulatory litowe są znacznym zagrożeniem także w transporcie. Wystarczy upadek na twarde podłoże, żeby znacznie uszkodzić akumulator litowy i zdeformować jego ogniwa wewnątrz. To z kolei może szybko doprowadzić do wewnętrznych zwarć i pożaru. Nic dziwnego, że akumulatory litowe w międzynarodowym prawie transportowym są uważane za ładunek niebezpieczny i podlegają przepisom o przewożeniu takich ładunków.

Aby Państwa transporty zawsze bezpiecznie docierały na miejsce, w sklepie internetowym DENIOS znajdą Państwo pojemniki i skrzynki specjalnie przewidziane do transportu akumulatorów litowych. Umożliwiają one np. nadanie bezpiecznej pozycji akumulatorowi, aby nie mógł się on przemieścić w trakcie przewożenia. Wypełnienie środkiem gaśniczym PyroBubbles® pozwala skutecznie ograniczyć zagrożenie w razie awarii.

Właśnie w czasie przewożenia uszkodzonych, niesprawnych lub niepewnych w transporcie akumulatorów litowych należy zachować zdwojoną ostrożność. W takich przypadkach koniecznie potrzebne są dopuszczone pojemniki transportowe grupy pakowania 1 lub 2. Także pod tym względem mamy w programie odpowiednie rozwiązania.


Testowanie akumulatorów litowych pod ochroną

Nowo zaprojektowane akumulatory litowe lub produkty, w których są one montowane, jak odkurzacze lub pojazdy elektryczne, muszą przed wejściem na rynek być dokładnie przebadane. Żeby np. określić potencjalne ryzyko, którego są źródłem, albo zapewnić optymalną kompatybilność komponentu i produktu, obiekty doświadczalne są poddawane specjalnymi metodami obciążeniom przekraczającym ich wytrzymałość. Odbywa się to przy zastosowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa.

Pomieszczenia do testowania akumulatorów litowych są przez nas budowane i wyposażane wg indywidualnych wskazówek klienta. Państwa zakładowa koncepcja bezpieczeństwa i ochrony ppoż., powiązana z zastosowaniem, stanowi podstawę, na której wspólnie z Państwem planujemy optymalny obiekt testowy. W koncepcji pomieszczenia uwzględniane są oczywiście także takie aspekty, jak zapotrzebowanie miejsca, warunki ustawienia, zbieranie danych dla specyficznych potrzeb klienta.


Wiedza fachowa

Jako producent wypróbowanych w praktyce wyrobów zabezpieczających oraz międzynarodowy ekspert od materiałów niebezpiecznych i ochrony przeciwpożarowej już od ponad 30 lat udzielamy naszym klientom porad i wsparcia. Korzystajcie Państwo z licznych ofert dzielenia się naszą wiedzą fachową na temat bezpiecznego składowania, transportu i testowania akumulatorów litowych.